Každý, kto si prešiel rozchodom, vie, že ide o naozaj nepríjemnú skúsenosť. Po rozchode s partnerom nasleduje obdobie smútku a psychickej bolesti. Avšak, po čase sa začnú rany hojiť a väčšina ľudí sa začne cítiť lepšie.

Neplatí to však pre každého. Hovorí sa, že čas zahojí všetky rany. Súhlasíte s tým? Ja osobne nie. A poviem vám prečo.

Ale najskôr vám musím vysvetliť, čo s vami vlastne spôsobí rozchod s partnerom.

Čo s vami urobí rozchod?

Ukončenie vzťahu je, samozrejme, spojené s množstvom negatívnych emócií. Ide o úplne prirodzenú odozvu nášho tela na stratu niekoho naozaj blízkeho.

Ako dlho to bude bolieť?

ONLINE TEST: Iba 7 otázok a budete presne vedieť, ako dlho bude trvať zotaviť sa z rozchodu.

Rozumiem vám. Ja sám som si tým prešiel. Teraz sa vám zdá, že nepoznáte nič iné ako bolesť. Ale verte mi, bolesť je po skončení vzťahu nevyhnutnou súčasťou vášho uzdravenia.

Je pravdou, že bolesť z rozchodu po určitom čase u väčšiny ľudí pominie. Niekto sa však nedokáže z rozchodu spamätať aj po celé roky, čo značí o naozaj vážnych psychických problémoch.

Možno aj vy prežívate podobnú situáciu, kedy nedokážete zabudnúť na ex-partnera. Bolesť z rozchodu spôsobila celú reťazovú reakciu. Jedna bolesť spúšťa druhú a tá ďalšiu a ďalšiu. A vy ste v takzvanom začarovanom kruhu.

Navyše, rozchod má tú nepríjemnú vlastnosť, že zvykne oživovať staré rany. Osobné problémy, ktoré vás trápia možno celé roky, vnímate po rozchode ešte silnejšie.

Staré rany ožívajú

Čo myslím pod pojmom staré rany? Samozrejme, nehovorím o fyzických ranách alebo jazvách na vašom tele.

Hovorím o trápení, ktoré vás sprevádza po celý život a ktoré ste možno donedávna úspešne potláčali. Po rozchode sa tieto rany znovu otvorili a nesmierne bolia.

Či už ide o traumu z detstva, potláčané spomienky, nevyriešené problémy, nespokojnosť so sebou samým… Dôležité je to, že ide o problémy, ktoré ste ešte nevyriešili.

Ak sa teda chcete oslobodiť od bolesti z rozchodu raz a navždy, je nutné aby ste vyriešili práve spomínané problémy, ktoré si nesiete so sebou ako bremeno.

Poznám prípady, kedy sa jeden z partnerov nevedel vyrovnať z rozchodom aj viac ako 10 rokov. A viem, že po tak dlhom čase bolesti to už asi ani nebude možné. Bolesť dokáže človeka úplne pohltiť a vtedy je už na záchranu neskoro.

Preto by ste mali začať konať čo najskôr po rozchode a nenechať bolesť, aby vás celkom ovládla.

Prečo čas nedokáže zahojiť všetky rany?

Počas svojho života som stretol množstvo ľudí, ktorí si prešli rozchodom alebo aj rozvodom s partnerom.

Väčšina z nich po tejto negatívnej skúsenosti len čakala. Čakala, aby čas zahojil všetky rany a oni mohli znova plnohodnotne žiť.

Bohužiaľ, čas nedokáže zahojiť všetky rany. Niektoré rany zostanú otvorené a ľudia bolesť z nich len potláčajú. To je v konečnom dôsledku to najhoršie, čo sa môže stať.

Ak vo svojom vnútri potláčate bolesť, prejaví sa to na vašich vzťahoch. Ak si aj nájdete nový vzťah, pravdepodobne kvôli vašej potláčanej bolesti dlho nevydrží. Tak nastáva znova začarovaný kruh od jedného zlého vzťahu k druhému, ktorý sa dá prerušiť iba jediným spôsobom.

Musíte sa vyliečiť sami. A prestať sa spoliehať na čas. Ak chcete znova plnohodnotne žiť a mať úspešný vzťah, musíte jednoducho začať na sebe pracovať. A poviem vám prečo.

S rozchodom sa musíte vyrovnať

Viem, môže to znieť až príliš jednoducho. Vyrovnať sa s rozchodom nie je ľahká záležitosť, ale verte mi, ak sa posnažíte, tak to pôjde. Zo začiatku to bude náročné, ale postupom času to pôjde neustále ľahšie a ľahšie.

Ak necháte čas, aby zahojil vaše rany, nikdy sa z rozchodu nedostanete. Je to akoby ste ranu z rozchodu prelepili náplasťou a pokračovali ďalej. No časom sa náplasť strhne a rana znova ožije. A presne toho sa musíte vyvarovať.

Keď ranu z rozchodu prelepíte tou pomyselnou náplasťou niekoľko krát po sebe, možno sa zahojí. Zostane však po nej jazva.

A viete, čo sa môže stať? Stačí malé štuchnutie a stará rana sa opäť otvorí. Či už zažijete ďalší rozchod, smrť blízkej osoby alebo inú citovú traumu, stará rana sa ozve. Je to v podstate ako časovaná bomba.

Ako sa vyrovnať s rozchodom?

Moja rada v skratke znie: postavte sa bolesti.

Prvým krokom je vyhľadanie zdrojov vašej bolesti. Zamyslite sa nad sebou a svojimi problémami. Čo vás najviac trápi? Čo by ste na sebe chceli zmeniť?

Najlepšie je spísať všetky zistené problémy na papier. A začať ich postupne riešiť. Od tých, ktoré vás trápia najviac až po tie, ktoré vás trápia najmenej.

Počas tohto procesu sa stane niečo nečakané. Postupne odstránite svoje vnútorné problémy a rozpory a nájdete svoje vlastné „ja“. Práve to vám umožní začať normálne žiť a budovať nové vzťahy.

Ako som hovoril, aj rozchod má svoje pozitíva. Práve nájdenie vlastného „ja“ je jedným z nich. Ak chcete spoznať viac pozitív, ktoré môžete vyťažiť z rozchodu, prečítajte si TENTO článok.

Spomienky a rany z rozchodu si musíte vyliečiť vy sami. Jedine tak sa zahoja raz a navždy a vy sa tak budete môcť stať novým človekom. Silnejším, odolnejším a lepším človekom. A verte či nie, odrazí sa to na vašich budúcich vzťahoch.

Prajem vám veľa síl a odhodlania.

Nemusí to bolieť tak dlho…

V mojom prémiovom programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…

Nemusí to bolieť tak dlho…

V programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…