„Najosamelejším človekom je ten, ktorý stratil lásku.“
– Ernest Hemingway

Asi každý z nás si už prešiel vzťahom, ktorý sa neskončil práve najlepšie. Po rozchode s milovanou osobou nasleduje obdobie zlej nálady, bolesti, smútku a niekedy až depresie. Človek akoby strácal chuť do života…

Presne niečo také sa stalo aj jednému z mojich najbližších priateľov. Po dlhoročnom vzťahu sa s ním rozišla priateľka. Navyše to bolo v čase, keď už začal rozmýšľať, že ju požiada o ruku. Realita bola však nanešťastie iná. A on sa s tým jednoducho nevedel vyrovnať.

Asi mesiac po rozchode prišiel za mnou a požiadal ma o radu. Samozrejme, hneď som vedel, čo mu povedať. Povedal som mu presne to isté, čo hovorím každému s podobným problémom.

Keď som niekoľko minút hovoril o tom, ako si musí prežiť túto bolesť, ktorá nakoniec pominie, zbadal som na jeho tvári známy výraz. S takýmto výrazom som sa stretol už veľakrát.

Ako dlho to bude bolieť?

ONLINE TEST: Iba 7 otázok a budete presne vedieť, ako dlho bude trvať zotaviť sa z rozchodu.

Bol to výraz človeka, ktorý je v duchu zaujatý vašimi rečami, no napriek tomu neverí ani jedinému slovu z nich.

Doteraz si pamätám na jeho slová: „Zbláznil si sa? Ako mi môže bolesť z rozchodu pomôcť byť silnejším? Prečo by som mal prežívať bolesť? Radšej si hneď nájdem novú priateľku, na všetko staré zabudnem a bude mi lepšie.“

Vysvetlil som mu, že napriek tomu, že to znie ako nonsens, mu hovorím čistú pravdu. Pravdu ktorú som získal z vlastných skúseností. Človek si jednoducho musí prejsť týmto nepríjemným zážitkom a cítiť bolesť. A z nej si do života zoberie vždy nejaké ponaučenie.

Stále som videl pobavený výraz na jeho tvári, preto som išiel viac do hĺbky problému.

Povedal som mu, že rozchod je síce negatívna skúsenosť a prináša so sebou bolesť a sklamanie, no napriek tomu je potrebné vydržať a nevzdávať sa. Tiež som mu poradil, aby ihneď zabudol na hľadanie nového vzťahu. A poviem vám prečo.

Viem, po rozchode je každý osamelý. Každému chýba dotyk blízkej, milovanej osoby.

Avšak, po rozchode neexistuje žiadna skratka. Aspoň nie taká, ktorá by z dlhodobého hľadiska fungovala. Bolesť je tá, ktorá z vás nakoniec spraví to, čím máte byť.

Ja sám ďakujem každej priateľke, s ktorou to nevyšlo. Ďakujem za všetku tú bolesť, ktorú som musel prežiť. Bez nej by som totiž teraz nemal moju milovanú ženu a 2 krásne deti. Nebol by som tým, kým som.

3 pozitíva, ktoré mi rozchod priniesol

Z vlastnej skúsenosti viem, že nie je ľahké presvedčiť niekoho, kto trpí bolesťou z rozchodu, že všetko bude zas v poriadku a chce to len čas. Ja sa o to však napriek tomu pokúsim.

Ponúkam vám 3 dôvody, prečo mi rozchod pomohol:

1. Váš bývalý partner už nebude na prvom mieste

Veľa ľudí sa na svojho partnera počas vzťahu silno naviaže a považuje ho za stred vesmíru. Verte mi, je to úplne normálne.

Na druhej strane, po rozchode prichádza smútok a s ním aj myšlienky, že váš bývalý partner bol a aj je to najlepšie, čo môžete mať.

Keď si však prejdete bolesťou z rozchodu, zistíte, že váš bývalý partner nebol vôbec taký dokonalý. Môže to znieť nepríjemne, ale je to tak.

Zrazu sa vám akoby otvoria oči. Pochopíte, že váš bývalý partner mal svoje chyby. Pochopíte, že váš minulý vzťah sa rozpadol kvôli určitým problémom. Problémom, ktoré pochopíte a v budúcnosti sa im môžete vyvarovať.

Len ak akceptujete, že váš ex-partner nebol dokonalý, budete sa môcť pohnúť ďalej. Poučíte sa a svoje skúsenosti budete môcť uplatniť v nasledujúcom vzťahu.

2. Bolesť z rozchodu vám pomôže nájsť vaše slabé miesta

Po rozchode máte dostatok času na smútenie. Zároveň však máte čas aj na prehodnocovanie svojich vlastností a problémov, ktoré vás sprevádzajú, možno aj po celý život.

Práve rozchod vám totiž umožňuje pozrieť sa na niektoré veci s nadhľadom a s odstupom času. Pomôže vám odhaliť príčiny, prečo váš vzťah nevyšiel, pochopiť vaše slabé stránky a začať pracovať na ich riešení.

Pamätajte, je to práve bolesť z rozchodu, ktorá vám umožňuje pozrieť sa na seba triezvym pohľadom. Následne bude pre vás omnoho jednoduchšie začať pracovať na nevyhnutných zmenách k lepšiemu.

A práve tieto zmeny, ktoré na sebe urobíte po rozchode vám môžu len pomôcť. Uvidíte, že do ďalšieho vzťahu pôjdete o niečo múdrejší a skúsenejší.

Váš nasledujúci vzťah bude mať teda omnoho lepšie vyhliadky do budúcnosti. A možno stretnete práve vášho vyvoleného partnera…

Nemyslíte, že je to výborné?

3. Bolesť vás urobí silnejšími, múdrejšími a šťastnejšími

Práve toto je najlepšia časť rozchodu. Som si istý, že mi v tejto chvíli nebudete veriť, pretože prežívate bolesť, o ktorej si myslíte, že nikdy nezmizne. Ja som zažil presne to isté.

Pre zaujímavosť uvediem, že niektoré vedecké štúdie potvrdili, že práve rozchod dokáže človeku v konečnom dôsledku priniesť mnoho pozitív. Niekto získa lepšiu sebadôveru, iný zas väčšiu mieru empatie alebo obetavosti. Každý dokáže vyťažiť z toho negatívneho niečo pozitívne.

Aj ja som po rozchode s partnerkou mal slabé chvíle, kedy som pochyboval, že tá bolesť niekedy prejde a mne bude lepšie. Akoby som nevidel to svetlo nádeje na konci tmavého tunela.

Verte či nie, nakoniec som to prekonal a stal som sa silnejším ako kedykoľvek predtým. Verím, že presne to isté by ste chceli aj vy.

Ako to nakoniec dopadlo?

Keď som dohovoril, priateľ sa len pousmial. Našťastie, už to nebol ironický úsmev. Bol to úsmev človeka, ktorý začal rozmýšľať nad tým, čo mu bolo práve povedané. Vyzeralo to tak, že pochopil.

Viete ako to nakoniec s tým priateľom dopadlo? Po roku a pol si našiel novú priateľku, ktorú prednedávnom požiadal o ruku a teraz spolu čakajú prvé dieťa.

Niekoľkokrát mi poďakoval za moje rady, ktoré mu nakoniec nielen pomohli prekonať bolesť z rozchodu, ale hlavne mu dali novú silu a pomohli mu nájsť svoje šťastie.

Nájdete v sebe aj vy skrytú silu, aby ste prekonali bolesť a smútok z rozchodu a mohli začať opäť plnohodnotne žiť? Dajte na moje rady a verím, že to pôjde omnoho ľahšie.

Nemusí to bolieť tak dlho…

V mojom prémiovom programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…

Nemusí to bolieť tak dlho…

V programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…