Sklamanie je úplne bežnou súčasťou lásky. Nie všetko je vždy tak, ako si predstavujeme. Niekedy sme sklamaní sami zo seba, inokedy nás sklame náš partner, a niekedy je sklamaním celý vzťah.

Sklamanie je aj jednou z emócií, ktoré pociťujeme počas rozchodu, respektíve po ňom. Určite teraz viete, o čom hovorím. Po rozchode sme šokovaní, bezmocní, stratení, nahnevaní, no často aj sklamaní.

Už len to, že niečo, do čoho sme vložili tak obrovské množstvo úsilia, zlyhalo, môže byť obrovským sklamaním. A často aj je.

Avšak, je dôležité, aby sme tomuto sklamaniu nepodliehali a aby sme sa naučili s ním vysporiadať. Iba tak totiž máme šancu posunúť sa ďalej a pokračovať v každodennom živote.

Ak práve pociťujete sklamanie z lásky, verím, že vám tento článok pomôže sa s ním vysporiadať a prekonať všetky prekážky, ktoré stoja medzi vami a šťastným životom.

Ako dlho to bude bolieť?

ONLINE TEST: Iba 7 otázok a budete presne vedieť, ako dlho bude trvať zotaviť sa z rozchodu.

Sklamanie úzko súvisí s očakávaniami

Skúste sa zamyslieť nad tým, v akých situáciách vlastne bývate sklamaní. Sklamanie často cítime vtedy, keď niečo nespĺňa naše očakávania. Vtedy, keď niečo nie je tak, ako sme očakávali.

Vo vzťahoch to môže byť čokoľvek:

  • Možno sa váš vzťah nevyvinul tak, ako ste očakávali.
  • Možno sa váš partner nesprával tak, ako by sa vám to páčilo a ako by vám to bolo príjemné.
  • Možno ste očakávali, že budete mať spoločné záujmy, no žiadne sa vám nepodarilo nájsť.

Zdrojov sklamania v láske môže byť naozaj neúrekom. Vždy, keď ideme do nového vzťahu, máme nejaké očakávania, sny, ciele, nádeje. Keď tieto aspekty vzťahu nie sú naplnené, pociťujeme sklamanie.

Rozchod je často najväčším sklamaním vo vzťahu

Jedným očakávaním, ktoré je omnoho silnejšie, ako ktorékoľvek iné, je to, že si myslíme, že všetko zvládneme. Očakávame, že bez ohľadu na problémy, ktoré vo vzťahu nastávajú, náš vzťah s ex-partnerom vydrží.

Možno ste to zažili aj vy. Mysleli ste si, že puto medzi vami a vašim ex-partnerom je natoľko silné, že zvládne všetko. Považovali ste ho za silnejšie, ako akákoľvek prekážka, ktorá by sa mohla medzi vás dvoch postaviť.

Rozchod je dôkazom toho, že to nebola pravda. Predsa sa našlo niečo, čo už jeden z vás nebol ochotný riešiť. Našlo sa niečo, kvôli čomu sa váš vzťah rozpadol. To dokáže byť naozaj obrovským sklamaním.

Pozrite sa na to z lepšej strany

Zároveň sa však na to môžete pozrieť aj z iného uhla pohľadu. Váš vzťah pravdepodobne nebol úplne v poriadku a aj keby sa nerozpadol teraz, skôr či neskôr by k tomu došlo.

Keby sa ten problém neprejavil teraz, pravdepodobne by nastal neskôr a váš vzťah by sa tak či tak rozpadol.

Áno, viem… Pravdepodobne to nie je tým, čo práve teraz chcete počuť. Bohužiaľ to však tak často je.

Vďaka tomu, že sa váš vzťah rozpadol už teraz, máte viac času na to, aby ste na sebe začali pracovať, prekonali to a posunuli sa o krok vpred. Využite to.

5 tipov na prekonávanie sklamania v láske

Keď sa musíte vysporiadať so sklamaním z rozchodu, alebo vo všeobecnosti sklamaním v láske, vyskúšajte použiť týchto 5 tipov. Verím, že vám naozaj pomôžu.

Zameriam sa na sklamanie, ktoré pociťujeme po rozchode s ex-partnerom. Avšak, pomôžu vám aj pri prekonávaní akýchkoľvek iných sklamaní súvisiacich s láskou a milostným životom.

1. Naučte sa milovať samého seba

Láska k sebe samému je jednou z najdôležitejších vecí v živote. Milujte seba samého a poskytnite samému sebe všetko, čo na život potrebujete. Iba vy predsa viete, čo naozaj potrebujete.

Takýmto spôsobom sa vám podarí zbaviť sa závislosti na iných ľuďoch. Stanete sa samostatným človekom, ktorý na to, aby bol naozaj šťastný, nepotrebuje nikoho iného.

Budujte svoje sebavedomie a svoju sebadôveru. A keď o sebe začnete pochybovať, myslite na to, čo všetko ste už v živote zvládli a aké dobré veci vás ešte čakajú.

2. Vnímajte veci také, ako sú

Často vidíme veci okolo nás skreslene. Obzvlášť to platí po rozchode, keď naraz zažívame obrovské množstvo emócií, na ktoré nie sme zvyknutí.

Zamyslite sa nad tým, ako sa k vám váš ex-partner správal. Snažte sa pochopiť, prečo to tak bolo a skúste sa z toho poučiť. Možno sa vám pri tom podarí poučiť sa, čo vám pomôže pri ďalších vzťahoch v budúcnosti, ale aj v každodennom živote.

Snažte sa rozoznať, kedy vnímate realitu a kedy sú vaše pocity skreslené vašimi emóciami. Pomôže vám to.

3. Sústreďte sa na prítomnosť

Je zbytočné žiť v minulosti, pretože ju už naozaj nezmeníte. Snažte sa nemyslieť na vášho ex-partnera, pretože takéto myšlienky sú pre vás hlavne čerstvo po rozchode veľmi škodlivé.

Sústreďte sa na to, čo zažívate teraz a snažte sa z každého dňa vyťažiť maximum.

Rozmýšľanie nad budúcnosťou je lepšie, ako prehnané analyzovanie minulosti. Môžete si skúsiť naplánovať niečo, na čo sa budete tešiť a vďaka čomu aspoň na chvíľu prestanete myslieť na vášho ex-partnera.

Ani s budúcnosťou to však nepreháňajte a sústreďte sa naozaj hlavne na prítomnosť.

4. Nesnažte sa manipulovať ľudí okolo vás

Vo vzťahoch často umelo vytvárame situácie, od ktorých očakávame nejakú reakciu.

Snažíme sa docieliť, aby nám blízki dali nejaký kompliment alebo aby nás pochválili. To ešte nemusí byť úplne zlé, avšak problémom je, že často nedostaneme takú reakciu, ako sme očakávali.

Takáto forma manipulácie môže vo vás zanechať pocity prázdnoty a nenaplnenia, keď naši blízki reagujú neočakávaným spôsobom. A pritom sa tejto forme sklamania môžete tak jednoducho vyhnúť.

5. Obráťte sa na ľudí, ktorí vás majú radi

Určite máte v živote ľudí, ktorí vás majú radi a ktorých mate radi vy. Ľudí, na ktorých sa môžete spoľahnúť a ktorí vás podržia vtedy, keď to potrebujete.

Obráťte sa na nich.

Obráťte sa však iba na ľudí, ktorí vás majú radi presne takých, akými ste. Takých, ktorým na vás skutočne záleží a nesnažia sa vás žiadnym spôsobom zmeniť.

Práve takýto ľudia vám môžu poskytnúť podporu, ktorú v náročných časoch potrebujete a ktorá vám určite pomôže.

Nemusí to bolieť tak dlho…

V mojom prémiovom programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…

Nemusí to bolieť tak dlho…

V programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…