Po rozchode sa často stáva, že jeden z dvojice sa citového puta zbaví, pričom ten druhý prechováva city po dlhší čas.

Je preto normálne, že kvôli citovej väzbe sa snaží zostať s ex-partnerom v určitom priateľskom, nezáväznom vzťahu. Je také niečo vôbec možné? A je to na niečo dobré?

Sám som si prešiel viacerými rozchodmi a vždy som mal pocit, že s bývalou partnerkou musíme zostať priateľmi. Utešoval som sa tak, že ich nadobro nestratím a možno sa nakoniec aj vrátime k sebe. Ako strašne som sa mýlil, som zistil až po čase.

Moja vlastná skúsenosť

Živo si spomínam na rady rodiny aj priateľov, ktorí mi vždy vraveli, aby som sa od bývalej priateľky odrezal. Vraj nemôžeme byť priatelia, pretože tým, že sa so mnou rozišla, mi ublížila.

Ako dlho to bude bolieť?

ONLINE TEST: Iba 7 otázok a budete presne vedieť, ako dlho bude trvať zotaviť sa z rozchodu.

A s takým človekom by som nemal chcieť byť priateľ. Ja, vtedy ešte neskúsený vo vzťahoch som mal, samozrejme, úplne opačný názor. Odmietavé postoje všetkých naokolo ma v mojom názore iba viac utvrdzovali.

Samozrejme, môj názor bol od samého základu zlý a nelogický. Prečo máme vlastne takú túžbu zostať priatelia s ex-partnermi?

Prečo chceme zostať priatelia?

Existuje mnoho dôvodov, prečo tomu tak je.

Ten najviac rozšírený je, že ich nechceme stratiť. Myšlienky, že sa viac nebudeme stretávať, sú neznesiteľné. Myslíme si, že ak zostaneme priateľmi, budeme ich mať stále pri sebe.

Priateľstvo s bývalým partnerom nám taktiež dáva skrytú nádej, že sa po čase vrátime k sebe. Takéto myšlienky mávame väčšinou chvíľu po rozchode, kedy ešte stále dúfame, že by sa vzťah dal zachrániť.

Pomyslenie na úplnú stratu ex-priateľky bolo aj pre mňa neskutočne bolestivé. Nevedel som si predstaviť, že by zrazu úplne zmizla z môjho života.

Čo ak musíme zostať priateľmi?

Známy sa po 9 rokoch manželstva rozviedol so svojou ženou. Lepšie povedané, ona sa rozviedla s ním, kvôli dlhodobým nezhodám vo vzťahu. „Problém“ bol v tom, že mali spolu dieťa.

On si samozrejme myslel, že jediný možný spôsob je zostať s bývalou ženou priateľmi. Kvôli deťom, ktoré každý týždeň navštevoval.

Samozrejme, ja som mu tvrdil, že robí obrovskú chybu. Videl som, že je neustále citovo naviazaný k svojej bývalej manželke a že deti využíva len ako zámienku, aby sa s ňou mohol stretávať.

Takáto forma priateľstva nemôže nikdy fungovať. Pokiaľ jedna strana vo vzťahu neustále prechováva city, takéto priateľstvo sa časom zvrhne na niečo, čo bude istotne nepríjemné.

Predstavte si, že si váš ex-partner nájde novú známosť a vy to budete musieť prijať. Bude vám hovoriť o svojom novom živote a vy to ako priateľ budete musieť akceptovať. Takýmto spôsobom si len viac predlžujete bolesť a utrpenie.

Čo na to hovoria odborníci?

Priateľstvo s bývalým partnerom vo všeobecnosti nefunguje. Aspoň ja som toho názoru.

Samozrejme, existujú určité výnimky, ktoré boli potvrdené odborníkmi na vzťahy. Boli vykonané viaceré vedecké štúdie, ktoré priniesli niekoľko zaujímavých faktov.

Jedným z najzaujímavejších zistení bolo, že čím lepší vzťah dvojica mala, tým je väčšia šanca, že zostanú priateľmi aj po skončení vzťahu.

Ďalší výskum poukazuje na to, že ak ste boli s ex-partnerom priatelia pred začiatkom vzťahu, je vyššia šanca, že zostanete priateľmi aj po jeho skončení.

Pre zaujímavosť prikladám úryvok z prestížneho časopisu o vzťahoch Personal Relationships Journal.

„Výsledky naznačujú, že účastníci výskumu hlásili vyšší počet priateľstiev, ak mali po skončení vzťahu dostatok podnetov. Chýbajúca rodina, nedostatočná podpora priateľov, budovanie nového vzťahu s inou osobou, pôsobili ako bariéry pre vytvorenie priateľstva s bývalým partnerom.“

Toto sú ale vedecké štúdie, ktoré sa nedajú aplikovať na každého človeka. Ja osobne si už neviem predstaviť byť v priateľskom vzťahu s niektorou z bývalých partneriek. Aj keď v minulosti by som si nič také nepomyslel…

Aké z toho plynie ponaučenie?

Ak máte stále pochybnosti, či zostať alebo nezostať priateľmi s bývalým partnerom, mám pre vás jednoduché riešenie.

Mali by ste vyskúšať takzvané pravidlo „zamedzenia kontaktu“.

Ako naznačuje sám názov, princíp spočíva v zamedzení všetkým kontaktom s ex-partnerom. Samozrejme, neodporúčam vám len tak zo dňa na deň zmiznúť. Ideálne je oznámiť ex-partnerovi, že potrebujete čas a kľud, aby ste si urovnali myšlienky. Na aký dlhý čas?

Ideálna doba, ktorú odporúčam, sú minimálne 2 mesiace. Vo väčšine prípadov predstavujú 2 mesiace dostatočne dlhý čas, aby ste si prešli bolesťou z rozchodu a uzdravili sa.

Samozrejme, ak máte s bývalým partnerom deti alebo spolu pracujete, nemať žiadny kontakt je prakticky nemožné. V takomto prípade je najlepšie, ak si stanovíte určité pravidlá, ktoré obmedzia váš kontakt na úplné minimum.

Možno sa vám to momentálne zdá nereálne, ale táto metóda je v praxi overená. Zo začiatku to bude, samozrejme, ťažké, ale musíte si uvedomiť, že to robíte pre svoje vlastné dobro. Nezabúdajte, že máte okolo seba veľa ľudí, ktorí vám sú ochotní pomôcť.

Oslobodenie sa od ex-partnera budete po určitom čase považovať za obrovské pozitívum. Umožní vám totiž žiť kvalitnejší a plnohodnotnejší život. Taktiež bude pre vás omnoho ľahšie nadviazať nový vzťah, do ktorého pôjdete skúsenejší a silnejší.

Nemusí to bolieť tak dlho…

V mojom prémiovom programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…

Nemusí to bolieť tak dlho…

V programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…