Každý človek znáša rozchod inak. Rozchody so sebou prinášajú obrovské množstvo emócií, ktoré je veľmi náročné vôbec identifikovať. Existuje však niekoľko fáz, ktoré sa opakujú azda pri každom jednom rozchode.
V tomto článku sa pokúsim tieto fázy popísať a ukázať ti, ako ich vyriešiť a ako sa z nich dostať.
Ak práve prechádzaš rozchodom, možno ti práve tieto fázy pomôžu lepšie pochopiť, čo práve prežívaš, aby si sa mohla posunúť ďalej a raz a navždy svoj rozchod prekonať.
Fázy rozchodu sú podobné fázam smútku
V roku 1969 predstavila psychologička Elisabeth Kübler-Rossová svoj model popisujúci 5 fáz smútku, respektíve umierania. Radšej však ostanem iba pri smútku…
Tento model popisuje to, čím ľudia prechádzajú vtedy, keď sa vyrovnávajú so smútkom či závažnou osobnou tragédiou. A určite veľmi dobre viete, že aj rozchod je na psychiku veľmi náročný a dokáže úplne narušiť celý život človeka.
Ako dlho to bude bolieť?
ONLINE TEST: Iba 7 otázok a budete presne vedieť, ako dlho bude trvať zotaviť sa z rozchodu.
Elisabeth Kübler-Rossová vyčlenila týchto 5 fáz smútku:
Popieranie – „To sa predsa nemohlo stať, on sa so mnou určite nerozišiel.“
Popieranie je dočasnou obranou organizmu a mysle pred tým, než si je človek schopný uvedomiť, čo sa vlastne stalo.
Hnev a zlosť – „Ako mi to mohol urobiť?“, „Prečo sa so mnou rozišiel? Ja som si to predsa nezaslúžila.“
Neskôr ci človek uvedomí, že svoju situáciu už nemôže popierať. Nastáva hnev, ktorým vyjadruje svoj nesúhlas s tým, čo sa v jeho živote udialo.
Vyjednávanie – „Dala by som čokoľvek za to, aby sme sa vrátili k sebe.“, „Možno by sme ešte boli spolu, keby som sa počas vzťahu správala inak.“
Po prekonaní hnevu človek začína rozmýšľať nad tým, ako by mohol všetko vrátiť späť do pôvodnej situácie. Získava tak nádej a hľadá možnosti vyriešenia svojej situácie. Avšak, nájde ich iba málokedy.
Depresia – „Všetko sa to skončilo“, „Už ma nikdy nikto nebude milovať“
Nádej z predchádzajúcej fázy pominie a človek si začína naplno uvedomovať, čo sa vlastne stalo. Prepadá do depresie, nechce s nikým komunikovať a uzatvára sa do seba. Práve z tejto fázy je náročné sa dostať, no je potrebné ju prekonať.
Zmierenie – „Všetko bude v poriadku.“, „Ja to zvládnem a dostanem sa cez to.“
Po prekonaní depresie prichádza uvoľnenie a zmierenie sa so situáciou. Človek všetko prijíma a akceptuje, čo sa v jeho živote udialo.
Týchto 5 fáz lepšie približuje to, ako vlastne prebieha smútok, no nie vždy musia prebiehať presne v tomto poradí. Každý človek je iný a aj smútok každý prežíva inak. V konkrétnych prípadoch môžu byť fázy v inom poradí, respektíve môžu dokonca niektoré z nich nenastať.
Existuje však aj lepší model – 6 fáz rozchodu
Model, o ktorom som hovoril vyššie, bol vytvorený pozorovaním ľudí, ktorí sa museli vysporiadať so smrťou. Áno, v mnohých veciach sú pocity, ktoré ľudia v takýchto situáciách prežívajú, podobné pocitom zažívaným po rozchode. Avšak, rozchody sú predsa len trochu iné…
Preto by ti rád ukázal lepší model. Model, ktorý podľa mňa rozchody popisuje omnoho lepšie. V mnohých aspektoch sú tieto 2 modely podobné, no predsa len sú rozdielne.
Po rozchode väčšina ľudí zažije týchto 6 fáz:
- Šok
- Popieranie
- Hnev a snaha o získanie ex-partnera späť
- Depresia
- Prijatie
- Prekonanie a posunutie sa ďalej
Poďme sa na ne pozrieť bližšie…
1. Šok
Ako prvý prichádza po rozchode šok. Určite si naň spomínaš. Zažila si ho presne vtedy, keď ti tvoj ex-partner povedal, že sa s tebou chce rozísť, alebo keď sa s tebou rovno rozišiel.
V tejto fáze už nejakým spôsobom vnímame, čo sa vlastne udialo, no ešte to nie sme schopní spracovať a vyhodnotiť.
Jednoducho sme v šoku.
Tento stav často prirovnávam k šoku po fyzickej nehode. Vieme, že sa niečo stalo a že niečo nie je v poriadku, no sme príliš otrasení na to, aby sme to racionálne vyhodnotili. Pri rozchodoch je to podobné.
2. Popieranie
Keď počiatočný šok pominie (väčšinou to trvá niekoľko hodín, prípadne dní), pomaly si začneme uvedomovať, čo sa udialo.
Začneme si uvedomovať, že nás náš partner opustil.
V prvotných momentoch to však nie sme schopní prijať. Vnútorne popierame, že sa náš vzťah skončil, a stále dúfame, že je to iba zlý sen, z ktorého sa čoskoro zobudíme.
Popieranie traumatických zážitkov je úplne normálnou reakciou nášho organizmu. Je iba ďalšou fázou rozchodu, ktorú budeš musieť prekonať. A ak sa ti to už podarilo, tak je to naozaj iba lepšie.
3. Hnev a snaha o získanie ex-partnera späť
V ďalšej fáze sme už prestali popierať to, že k rozchodu vôbec došlo, no ešte to nie sme schopní prijať.
V tejto fáze môžeš byť nahnevaná na ex-partnera, že sa s tebou vôbec rozišiel. Môžeš byť nahnevaná aj na samú seba, pretože sa viníš za rozpad vášho vzťahu. A taktiež sa môžeš hnevať na kohokoľvek iného. Hnev dokáže byť naozaj nevyspytateľný.
V tejto fáze však často nastáva aj niečo iné. Snažíme sa získať nášho ex-partnera späť. Nie je to tak úplne v každom prípade, no je to naozaj časté. Bohužiaľ to však veľmi často nie je možné, a s vysokou pravdepodobnosťou to ani nie je dobrý nápad.
Prečo som hnev a snahu o získanie ex-partnera späť spojil do jednej fázy?
Pretože tieto 2 typy správania majú niečo spoločné – bláznovstvo a nevyspytateľné správanie. Táto fáza rozchodu môže byť naozaj „výbušná“ a je dobré ju čo najskôr prekonať.
4. Depresia
Túto fázu som nazval depresia, no v skutočnosti budeš v nej zažívať množstvo rôznych negatívnych emócií. Už to však nebude hnev.
Budeš cítiť pocity, ako napríklad:
- Emočná bolesť
- Sebaľútosť
- Znížená sebadôvera
- Vina
- Osamelosť
A je to dobré. Je to znak toho, že si už pocity hnevu zanechala za sebou a posunula si sa ďalej.
Áno, je pravda, že všetka tá bolesť je naozaj nepríjemná. Keď sa ti ju však podarí prekonať, už budeš naozaj blízko úplnému uzdraveniu a prekonaniu tvojho rozchodu.
V tejto fáze si už taktiež prestala myslieť na to, že by ste sa s tvojim ex-priateľom mohli k sebe vrátiť. Ešte stále si to však úplne neprijala a ešte stále to v tebe vyvoláva pocity ľútosti.
Tie sa ti podarí prekonať v ďalšej fáze.
5. Prijatie
Fáza prijatia je nesmierne dôležitá. Rozchod sa ti podarí úplne prekonať až vtedy, keď ho prijmeš a naozaj vnútorne akceptuješ to, že váš vzťah sa skončil a už spolu nebudete.
V čom sa táto fáza líši od tých ostatných?
V predchádzajúcich fázach si neustále nad všetkým rozmýšľala. Rozmýšľala si nad rozchodom, snažila sa prísť na to, kto za všetko môže, prečo sa s tebou tvoj ex-priateľ vlastne rozišiel atď.
Vo fáze prijatia už toľko nad tým nerozmýšľaš. Prijala si to, že sa váš vzťah skončil a tvoja myseľ začína mať opäť miesto na iné myšlienky.
Je však dôležité neprestať na sebe pracovať a nezmieriť sa iba s tým, že sa ti podarilo rozchod naozaj akceptovať.
Musíš sa posunúť ďalej. Práve o tom je ďalšia a posledná fáza rozchodu.
6. Prekonanie a posunutie sa ďalej
Prijatie a prekonanie rozchodu sú si veľmi podobné. Nie sú však totožné.
Keď rozchod prijmeš, stále ťa určitých myšlienkach a aktivitách zahlcujú myšlienky na tvojho ex-partnera.
Keď sa ti ho však podarí prekonať, už budeš myslieť iba na seba a na svoju budúcnosť. To, že si rozchod naozaj prekonala, si uvedomíš vtedy, keď už budeš úplne osamostatnená od vzťahu a tvojho ex-partnera. Budeš myslieť na seba a pri robení rozhodnutí nebudeš nijako zohľadňovať tvojho ex.
Po prekonaní rozchodu sa budeš môcť posunúť ďalej, pracovať na sebe a pripraviť sa na opätovný príchod nádhernej lásky do tvojho života. V prvom rade však budeš silná a samostatná osobnosť, ktorá nepotrebuje nikoho iného na to, aby bola šťastná.
Nemusí to bolieť tak dlho…
V mojom prémiovom programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…
Nemusí to bolieť tak dlho…
V programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…
Musim povedat, ze tie fazy su naozaj velmi spravne pomenovane, aj to co sa v nich deje. No kazdy sme iny. V mojom pripade neprichadza k nejakemu plynulemu prechodu medzi nimi. Dokazem si zmenit fazu od hnevu az po zmierenie aj niekolkokrat za den. Aspon to nemam jednotvarne 🙂
Podobne… Jedin v čo dúfam, je rýchlo plynúci čas…