Bez ohľadu na to, či je toto váš prvý, druhý, tretí alebo desiaty rozchod, určite vám hlavou prúdia myšlienky, ktoré sú pre vás nové. Ešte nikdy ste sa s nimi nestretli.

Dostávate sa do neznámej situácie, ktorá je často veľmi nepríjemná. Cítite sa osamelo a bojíte sa o vašu budúcnosť, pretože ju vidíte veľmi pesimisticky. Skončil predsa vzťah, ktorý ste považovali za TAK dôležitý.

Viem si predstaviť, ako zle a zmätene sa teraz cítite.

Týmto článkom vám chcem vysvetliť, že to, čo prežívate, je úplne normálne. Najdôležitejšie je to, aby ste sa dostali zo stavu, v ktorom sa práve teraz nachádzate. Práve prvé hodiny, dni, týždne či mesiace po rozchode bývajú totiž zvyčajne najhoršie.

Som pripravený ukázať vám cestu von z neznámej oblasti, v ktorej sa nachádzate.

Musím vás však varovať. Na tejto ceste nebude všetko ružové. Budete musieť prekonať nejaké situácie, ktoré vám možno nebudú pripadať príjemné. Ukážem vám, ako prekonať to zlé a ako čo najviac vyťažiť z toho dobrého.

Ako dlho to bude bolieť?

ONLINE TEST: Iba 7 otázok a budete presne vedieť, ako dlho bude trvať zotaviť sa z rozchodu.

Pevne verím, že vám odpoviem aspoň na niektoré z vašich otázok a v konečnom dôsledku vám pomôžem váš rozchod skutočne prekonať.

Na čo sa môžete tešiť

Pamätám si, ako som sa cítil po niektorých z mojich predošlých rozchodov.

Mal som pocit, že môj život sa prakticky skončil a už nikdy nenájdem partnerku, s ktorou by som si rozumel tak, ako s tou, ktorá už bola nenávratne preč.

Ako by som sa však cítil, keby mi niekto v tej chvíli ukázal moju súčasnú manželku a povedal mi, že táto žena mi je súdená a v budúcnosti s ňou zažijem šťastný a naplnený vzťah, ktorý prekoná všetky prekážky osudu?

Možno si teraz myslíte, že by mi to v danej situácii pomohlo.

Pravda je však niekde úplne inde. Myslím si, že by to na mojej bolesti nič nezmenilo. K žene na obrázku by som v tej chvíli predsa nič necítil, no nie? Ja som sa rozišiel s mojou ex-priateľkou a bolesť, ktorú som prežíval, bola spojená s ňou.

S nikým iným. S ňou.

Prekonávanie rozchodu totiž nie je o nejakých zázrakoch a trikoch, ktoré bolesť okamžite odstránia. Vôbec nie.

Práve bolesť je totiž nesmierne dôležitou súčasťou každého rozchodu. Musíte ju naplno prežiť, aby ste sa mohli pohnúť ďalej a rozchod skutočne prekonať.

Práve preto vôbec neodporúčam, aby ste sa po rozchode rýchlo hrnuli do ďalšieho vzťahu. Bolesť síce potlačíte novým partnerom, no ona sa neskôr vráti. A často ešte silnejšia ako ihneď po skončení vzťahu.

Na čo sa teda môžete tešiť?

Odpoveďou na túto otázku bude práve predstava toho, čo mám teraz. Prekonal som množstvo bolestivých rozchodov, no nakoniec som našiel partnerku, ktorá sa stala mojou manželkou a matkou mojich detí.

A som vďačný za každý rozchod, ktorý som prekonal.

Každý z nich ma totiž posunul ďalej a dostal ma na cestu, vďaka ktorej som našiel ženu, o akej som nikdy ani nesníval. Keby som mal kedysi popísať moju ideálnu partnerku, nesiahala by mojej manželke ani po päty.

Takže, aj keď si to možno teraz nemyslíte, v budúcnosti vás skutočne čaká šťastie naplneného vzťahu. Ešte neviem, ako sa k nemu dostanete, ale to nevie skutočne nikto.

Iba viem, že na vás skutočne niekde čaká šťastie. Treba ho len nájsť.

Bolesti sa jednoducho nevyhnete

Áno, je to tak. Bolesť k rozchodom jednoducho patrí a nijako sa jej nevyhnete. Čím skôr sa s tým zmierite, tým skôr sa vám podarí ju prekonať.

Bolesť budete pociťovať pri každom rozchode.

Prečo?

Pretože vzťah, ktorý práve skončil, bol pre vás dôležitý. Záležalo vám na ňom. Inak by ste do neho nešli alebo by ste ho ukončili ešte skôr.

A to nie je všetko. Vaša bolesť taktiež dokazuje to, že ste vášho bývalého partnera skutočne milovali.

A už len to je skvelá vec. Znamená to, že ste schopní zažívať skutočnú lásku a byť v zmysluplnom vzťahu, vďaka ktorému obaja partneri rastú a napredujú.

A práve to je základom každého skutočne napĺňajúceho vzťahu. Láska, starostlivosť, vzájomná úcta a porozumenie.

To, že ste takéto veci už v minulosti zažili, vám nesmierne pomôže pri každom ďalšom vzťahu.

Pozor: Tým však nechcem povedať, aby ste skočili do ďalšieho vzťahu hneď, ako sa vám naskytne príležitosť. Práve naopak. Dajte tomu čas a prekonajte bolesť, ktorú cítite.

A nebojte sa. Nájsť lásku sa vám ešte podarí.

Po viacerých rozchodoch som mal pocit, že už nikdy tak dokonalú partnerku nenájdem. Myslel som si, že moja cesta za skutočnou láskou sa skončila. Avšak, každý nový vzťah ma presviedčal o opaku.

Po prvom vzťahu som si myslel, že moje šance na lásku sú nenávratne preč.

Keď sa však na to spätne pozriem, dovolím si povedať, že vtedy som ešte ani netušil, ako ozajstná láska vôbec vyzerá.

Úprimne, keď si teraz pomyslím na to, ako veľmi som sa mýlil, neviem, či sa mám smiať alebo plakať. Každopádne som však rád, že som si tým prešiel. Dostalo ma to tam, kde som teraz. A za to som nesmierne vďačný.

Nesnažte sa bolesť zahnať kontaktom s ex-partnerom

Možno budete pociťovať nutkanie napísať ex-partnerovi, zavolať mu, alebo ho dokonca osobne navštíviť.

Možno ho nebudete chcieť navždy stratiť a budete ho chcieť kontaktovať, aby ostal vo vašom živote. Možno ho budete chcieť čo i len raz vidieť, aby ste sa s ním posledný krát porozprávali a navždy sa rozlúčili.

Musím povedať, že je to úplne normálne. Tiež som túto chybu niekoľkokrát urobil. Je to bežná reakcia väčšiny ľudí. Je nám smutno a chceme tento smútok rýchlo zahnať.

Ale…

Je nesmierne dôležité, aby ste pochopili, že komunikácia s ex-partnerom vaše pocity smútku nezaženie. Ba naopak, vo veľmi početných prípadoch sa budete cítiť ešte horšie.

Nenájdete odpovede na vaše otázky. Práve naopak. Nájdete ešte omnoho viac otázok, ktoré vás budú psychicky zaťažovať a znemožňovať vám úplné uzdravenie sa po rozchode.

Nájdete iba omnoho viac bolesti.

Je to to, čo skutočne chcete?

Prečo vlastne chcete vášho ex-partnera kontaktovať? Chcete, aby sa k vám vrátil a aby dal vášmu vzťahu ďalšiu šancu?

To sa pravdepodobne nestane. A ak hej, aj nový vzťah skonči rovnako, ako ten pôvodný. To, že ste sa rozišli, totiž malo svoj dôvod, ktorý skôr či neskôr opäť vypláva na povrch.

Alebo sa chcete stretnúť preto, že chcete byť kamaráti? Chcete, aby navždy nezmizol z vášho života?

Verte mi, v drvivej väčšine prípadov je skutočne lepšie, ak váš ex-partner z vášho života zmizne. Kamarátsky vzťah s ex-partnerom totiž takmer vždy prináša ďalšiu bolesť a iba veľmi zriedkavo nejaké potešenie.

Preto je veľmi dôležité, aby ste sa aspoň mesiac alebo 2 za každú cenu vyhýbali kontaktu s vašim ex-partnerom.

Ak spolu pracujete, chodíte do školy, alebo sa kvôli nejakému inému dôvodu jednoducho stretávať musíte, nič s tým nenarobíte. Ak je to však možné, pokúste sa o to.

A ak si myslíte, že vášho ex-partnera skutočne kontaktovať musíte, urobte to. Nemôžem vám hovoriť, čo máte robiť. Myslím si však, že je to vždy zlý nápad. Ale ak chcete, pokojne sa presvedčte na vlastnej koži.

Buďte aktívni

Jednou veľkou chybou je, keď si ľudia myslia, že pocity bolesti po rozchode treba jednoducho prečkať.

Áno, je možné, že sa vám rozchod podarí prekonať aj týmto spôsobom, no bude vám to trvať omnoho dlhšie. A taktiež je tu šanca, že sa vám to nepodarí vôbec.

Na uzdravení po rozchode totiž musíte aktívne pracovať.

Tak isto, ako keď máte chrípku, je najlepšie proti nej aktívne bojovať. Je šanca, že ak ju nevyliečite, tak sama „odíde“, avšak taktiež je možné, že sa zmení na niečo, čo môže skutočne ohroziť váš život.

Podobné je to aj z rozchodom.

Viem, že sa teraz cítite zle a je pre vás veľmi náročné čokoľvek robiť. No verte mi, ak sa chcete uzdraviť, musíte byť aktívni.

Stalo sa vám už niekedy, že sa vám skutočne nechcelo niečo robiť, no keď ste sa k tomu „dokopali“, tak ste sa nakoniec cítili úžasne?

Áno, zotavenie po rozchode môže vo vás vyvolať podobné pocity.

Čo robiť s pocitmi viny

Bolesť však nie je jediným, čo ľudia po rozchodoch pociťujú.

Ďalšou typickou a veľmi silnou emóciou sú pocity viny. Kladiete si otázky ako:

  • Môžem za rozpad nášho vzťahu ja?
  • Čo keby som sa v tejto situácii zachoval inak?
  • Čo som mohol urobiť inak, aby som náš vzťah zachránil?

Tieto otázky, ktoré vám možno teraz prechádzajú hlavou, sú taktiež úplne normálne a iba dokazujú, že vám na vzťahu skutočne záležalo.

Poviem vám to otvorene.

Urobili ste chyby. Tak isto, ako som chyby urobil aj ja a miliardy ďalších ľudí na Zemi. Pravda je totiž taká, že chyby robí skutočne každý. Mýliť sa je ľudské.

Taktiež som urobil chyby, ktoré v konečnom dôsledku zapríčinili rozpad môjho vzťahu.

Pociťoval som pocity viny? Samozrejme…

Viem, že pocity viny môžu byť veľmi nepríjemné. A najhoršie na nich je to, že čím viac na ne myslíte, tým neznesiteľnejšími sa stávajú.

Veľmi mi však pomohlo, keď som si uvedomil 2 veľmi podstatné skutočnosti:

  1. Každý sa učí na vlastných chybách

Áno, urobil som chyby. Urobil som chyby, ktoré ma stáli môj vzťah a na nejaký čas ma pripravili o akúkoľvek radosť zo života.

Tieto chyby som však neurobil ja. Dobre, urobil som ich ja, ale v minulosti. Poučil som sa z nich a už ich nikdy neurobím, pretože viem, aké majú dôsledky. Teraz som už úplne iná osoba.

Každá chyba, ktorú som urobil, smerovala k tomu, aby som sa stal človekom, ktorým som dnes. Múdrejším, skúsenejším a vyspelejším.

  1. Za rozchod nikdy nie je zodpovedný iba jeden človek

V každom vzťahu sú dvaja ľudia. V každom vzťahu ste boli vy a váš partner. Za fungovanie vzťahu ste zodpovední obaja.

Ak sa váš vzťah skončil, neznamená to, že ste za to zodpovední iba vy. Niekedy nie je zodpovedný nikto, niekedy obaja, no takmer nikdy nespadá „vina“ iba na jedného človeka.

Prestaňte za rozpad vzťahu viniť iba seba a hlavne si nezačínajte myslieť, že s vami niečo nie je v poriadku.

To, že ste si s vašim ex-partnerom nesadli, alebo sa udialo niečo, kvôli čomu váš vzťah skončil, ešte neznamená, že ste „poškodený tovar“.

Prestaňte spochybňovať vašu vlastnú osobnosť a radšej začnite pracovať na tom, aby ste boli tak dobrí, ako to len je možné. Skôr či neskôr nájdete niekoho, kto vaše vlastnosti skutočne ocení.

S každým rozchodom prichádza príležitosť na zlepšenie

Možno si myslíte, že z rozchodu nemôže plynúť nič pozitívne. Mýlite sa…

Možno to nie je niečo, čo v tejto chvíli chcete počuť, a možno si to teraz neuvedomujete, ale je to pravda. Rozchod vám prináša skvelú príležitosť na váš osobnostný rozvoj a rast.

Možno si uvedomíte, že ste počas predchádzajúceho vzťahu robili niečo zle. Že ste opakovali nejaké chyby alebo ste sa k ľuďom správali zle.

Teraz máte šancu to celé zmeniť!

Prvé týždne po rozchode sú obdobím, kedy mnoho ľudí uvažuje nad svojimi vlastnosťami a hľadá spôsoby, ako sa zlepšiť. A presne to je tým, čo vám môže rozchod priniesť.

Určite nájdete nejaké problémy, ktoré musíte vyriešiť, aby ste tento rozchod mohli skutočne prekonať. Dokonca je veľmi pravdepodobné, že práve kvôli týmto problémom váš rozchod znášate tak zle.

Teraz je ideálny čas váš problém identifikovať a začať na ňom aktívne pracovať.

Pamätáte si, o čom som písal vyššie? O tom, že na zlepšení po rozchode musíte aktívne pracovať, pretože nepríde samo.

Myslite však na to, že nie ste zlým človekom. Ste človek, ktorý má nejaké chyby. Nikto nie je dokonalý! Áno, viem, že túto frázu ste už počuli z každej strany a pravdepodobne vám lezie na nervy, ale je to pravda.

To, že máte nejaké problémy, ešte neznamená, že ste zlý človek. Práve naopak. To, že ste na nich ochotní pracovať, hovorí o vašej vnútornej sile a vašom odhodlaní.

Spoznajte vďaka rozchodu samého seba

Po rozchode sa budete cítiť veľmi zmätene. Všade okolo vás budete vidieť zmätok. Určite nastane obdobie, kedy nebudete rozumieť tomu, prečo sa váš vzťah skončil. Je to však úplne normálne.

Rozchod prináša do života obrovskú zmenu (obzvlášť pri dlhých a vážnych vzťahoch), na ktorú si budete musieť zvyknúť. A to chce čas.

Nechcite, aby ste všetko hneď mali hneď. Začnite aktívne pracovať na prekonaní rozchodu, ktorý ste práve prežili, a využite túto príležitosť na to, aby ste sa o sebe niečo nové naučili.

Prekonávanie rozchodu je veľmi komplikované. Avšak pri riešení komplikovaných situácií najlepšie spoznáte samého seba.

Strávite hodiny rozmýšľaním nad tým, prečo sa váš vzťah skončil. Popritom nezistíte iba to, ako pristupujete ku vzťahom a aké pocity vo vás rozchod vyvolal, ale aj to, kto vlastne ste.

Zistíte viac o tom, aké vaše vzťahy skutočne boli, no zároveň získate hlboké vedomosti o vašej vlastnej osobnosti. Zistíte, kto skutočne ste, ako rozmýšľate a ako konáte v náročných situáciách.

A okrem toho zistíte, čo vlastne od vášho „ideálneho“ partnera chcete a čo od budúcich vzťahov očakávate.

Možno vám to teraz tak nepríde, no tieto vedomosti majú nevyčísliteľnú hodnotu a v budúcnosti ich jednoznačne využijete.

Takže… Čo by ste si z tohto článku mali vziať?

Poviem vám jedno. Už len to, že ste prečítali tento článok, hovorí veľa o vašom odhodlaní. Je totiž vidno, že aktívne pracujete na zlepšení vašej situácie a na zlepšení vášho prístupu ku vzťahom a vlastnej osobnosti.

A ak ste celý článok pozorne prečítali, viete, že je to nesmierne dôležité. Dokonca by som povedal, že je to najdôležitejšia súčasť snahy o skutočné prekonanie rozchodu.

Vďaka tomu už teraz viem, že sa vám to všetko podarí prekonať. Možno vás to bude stáť množstvo síl a budete potrebovať obrovské odhodlanie, no dokážete to.

Dokonca by som povedal, že ste to už dokázali.

Začali ste pracovať na vašom vyliečení a teraz je už iba otázkou času, kedy sa vám to podarí.

Už nebudete pristupovať ku vzťahom tak, ako doteraz. Poučíte sa a skôr či neskôr sa vám podarí nájsť partnera, ktorý bude skutočne stáť za to a s ktorým vám to vydrží…

Skôr či neskôr sa vám podarí nájsť tak partnera, ktorého budete považovať za tak úžasného, ako ja považujem moju manželku a matku mojich detí. A bude to vzájomné.

Držím vám palce!

Nemusí to bolieť tak dlho…

V mojom prémiovom programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…

Nemusí to bolieť tak dlho…

V programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…