Rozchody spôsobujú obrovskú bolesť. Bolesť, ktorá akoby zaplaví celý náš život a na prvý pohľad neexistuje spôsob, ako sa jej zbaviť. Avšak, v skutočnosti je tu zopár vecí, ktoré nám môžu bolesť po rozchode potlačiť, respektíve sa jej raz a navždy zbaviť.

Pokiaľ sa práve topíte v bolesti a neviete si s ňou poradiť, prečítajte si tejto článok. Prezradím vám, čo bolesť po rozchode vlastne spôsobuje, a pokúsim sa vám vysvetliť, ako ju môžete úplne vytlačiť z vášho života.

Bolesť po rozchode má 6 hlavných príčin. Postupne nimi prejdem a poviem vám, prečo vlastne bolesť spôsobujú a ako sa ich môžete zbaviť.

Ako dlho to bude bolieť?

ONLINE TEST: Iba 7 otázok a budete presne vedieť, ako dlho bude trvať zotaviť sa z rozchodu.

Prestaňte za všetko viniť seba

Pocity viny sú po rozchode úplne bežné. Prejde si nimi azda každý. Každý si po rozchode myslí, že niečo pokazil, urobil niečo nesprávne či neurobil niečo správne…

Pocity viny môžu byť spôsobené mnohými dôvodmi:

 • Možno zažívate pocity viny, pretože ste vo vzťahu urobili nejakú chybu, ktorá spôsobila váš rozchod (napr. ste podviedli vášho ex-partnera).
 • Možno zažívate pocity viny, pretože ste vzťahu nevenovali dostatok úsilia, kvôli čomu vzájomné pocity vychladli a váš vzťah sa rozpadol.
 • Možno zažívate pocity viny, pretože ste sa rozišli s vašim ex-partnerom a viníte seba za smútok, ktorý teraz prežíva.

Nech už je váš dôvod akýkoľvek, mali by ste pamätať na jednu skutočnosť…

Rozchod je iba veľmi zriedkavo spôsobený iba jedným človekom. Vo vzťahu sú dvaja ľudia, tak prečo by mal rozchod spôsobiť iba jeden z nich?

Rozchod je výsledkom vzájomnej nekompatibility partnerov, ktorá bola natoľko silná, že to vzťah už nevydržal.

Pocitov viny sa takmer určite len tak nezbavíte. Môžete ich ale akceptovať a pokúsiť sa prestať na to myslieť. Vina časom pominie.

Prestaňte myslieť na minulosť

Veľmi dobre to poznám. Začneme rozmýšľať nad všetkým, čo sa v našom vzťahu dialo.

 • „Prečo sme sa vlastne rozišli?“
 • „Čo sa vo vzťahu pokazilo?“
 • „Čo som mohol urobiť lepšie?“
 • „Čo keby som niečo urobil inak?“

Myšlienky na minulosť sú po rozchode azda vždy škodlivé. Majú potenciál úplne zaplaviť váš život po rozchode a môžu seriózne poškodiť váš psychický stav, viesť k zdravotným problémom a celkovo vás udržiavať v zlom stave plnom negatívnosti a bolesti.

Pokúste sa čo najskôr prestať myslieť na minulosť a venujte sa radšej súčasnosti a tomu, čo môžete urobiť, aby vám bolo lepšie.

Zbavte sa myšlienok, že bez vášho ex-partnera už nikdy nebudete šťastní

Tieto pocity sú taktiež celkom normálne.

Je normálne, že najmä po dlhom vzťahu si spájame pocity šťastia s našim ex-partnerom. Je to normálne, no NIE je to správne.

Váš ex-partner totiž nie je zodpovedný za vaše šťastie. Za vaše šťastie ste zodpovední len a len vy.  Čím skôr to pochopíte, tým skôr sa vám podarí váš rozchod raz a navždy prekonať.

A to nie je všetko. Pocity, že bez ex už nikdy nebudete šťastní, často súvisia aj s idealizáciou vášho ex-partnera. Možno si myslíte, že bol naozaj dokonalý a nemal žiadne chyby, no tak to nikdy nie je.

Možno práve preto, že vášho ex-partnera staviate na piedestál, sa obávate, že už nikdy niekoho tak „dokonalého“ nenájdete. A možno práve preto si myslíte, že ste si lásku vášho ex-partnera vôbec nezaslúžili.

Verte mi, tieto pocity sú mi veľmi dobre známe. Tiež ma dlho trápili, no keď som sa ich zbavil, bolo mi hneď lepšie.  Verím, že sa to aj vám podarí čo najskôr.

Zbavte sa strachu, že ostanete navždy sami

Aj ja som sa kedysi bál, že ostanem navždy sám. S týmto pocitom sa stretol azda každý človek, ktorý strávil aspoň časť svojho dospelého života osamote.

Väčšinou je tento strach založený na dvoch faktoroch:

 • pocit, že sme si nášho ex-partnera nezaslúžili,
 • pocit, že už nemôžeme byť pre nikoho iného atraktívnymi.

Ako ste si už možno všimli, oba z týchto pocitov sú založené na nízkom sebavedomí a neistote.

Často používame vzťahy na riešenie vlastných psychických problémov. Strach, že nás nikdy nikto nebude milovať, sa dá veľmi jednoducho potlačiť nájdením partnera. Ak si však hľadáte partnera iba preto, aby ste neboli sami, pravdepodobne váš vzťah nebude fungovať.

Namiesto toho by ste sa mali zbaviť všetkej tej neistoty, zlepšiť vaše sebavedomie a vašu sebaúctu. Potom budete mať pevný základ, na ktorom budete môcť vybudovať nový vzťah, ktorý vydrží.

Zbavte sa strachu, že už nikoho tak skvelého nenájdete

Aj s týmto problémom úzko súvisí idealizácia vášho ex-partnera a vášho vzájomného vzťahu, ktorý skončil.

Nech už si myslíte čokoľvek, váš vzťah nebol tak úžasný, ako si myslíte. Inak by predsa neskončil.

Ak si myslíte, že váš ex-partner bol úžasný a vo vašom vzťahu neboli žiadne problémy, je pochopiteľné, že si myslíte, že už nič také nenájdete.

Je dôležité, aby ste pochopili, že každý človek a každý vzťah má svoje chyby. Váš ex-partner nebol dokonalý, rovnako ako váš vzťah či akýkoľvek iný vzťah, ktorý vo svojom živote zažijete.

Pokiaľ sa s vami váš ex-partner rozišiel, mal minimálne jeden veľký nedostatok. Nebol ochotný pracovať na vašom vzťahu a ostať s vami aj napriek problémom, ktoré ste zažívali. Je preto iba logické, že váš vzťah by skôr či neskôr skončil.

Nikto totiž nie je dokonalý a každý vzťah má problémy. Preto je dôležité nájsť partnera, ktorý si je toho taktiež vedomý a nevzdá sa pri prvých maličkých komplikáciách.

Doprajte vášmu ex-partnerovi šťastie

Správa o tom, že si váš ex-partner našiel nový vzťah, môže byť pre vás devastujúca.

Tiež som si to zažil. Mal som pocit, ako keby sa môj svet znova zrútil. A pritom som už vedel, že s mojou ex-partnerkou už nikdy nebudem. No aj tak ma to nesmierne bolelo.

Sám seba som sa pýtal mnoho otázok…

 • „Ako to prekonala tak rýchlo?“
 • „Ako mohla na mňa tak rýchlo zabudnúť?“
 • „Ako sa mohla po rozchode tak zmeniť?“

Ak si podobné otázky kladiete aj vy, mám pre vás odpoveď. Váš ex-partner mal totiž náskok. Zatiaľ čo vy ste sa o rozchode dozvedeli až vtedy, keď k rozchodu naozaj došlo, váš ex-partner ho už dlho vo svojej hlave riešil a rozmýšľal nad ním.

To však teraz nie je až také dôležité.

Dôležité je to, aby ste pochopili, že váš vzťah už naozaj skončil. Prečo by vás teda malo trápiť, že váš ex-partner je teraz šťastný?

Doprajte mu to.

Namiesto vášho ex-partnera sa zamerajte na seba. Snažte sa pracovať na sebe a zamerajte sa na to, aby ste aj vy opäť zažili šťastie, ktoré si zaslúžite.

Budem vám držať palce.

Nemusí to bolieť tak dlho…

V mojom prémiovom programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…

Nemusí to bolieť tak dlho…

V programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…