Láska je nádherná vec. Dokáže však aj bolieť. A keď bolí, tak dokáže úplne pohltiť celý náš život a spôsobiť to, že na nejaký čas nedokážeme vôbec cítiť radosť. Všetko šťastie sa z nášho života dokáže behom chvíle vytratiť a ostáva iba smútok a temnota.

O čom hovorím?

Hovorím o zlomenom srdci.

Ak tvoja láska nebola opätovaná, alebo sa zrazu ukončil tvoj vzťah s ex-partnerom, určite vieš, o čom hovorím. Niekoľkokrát som to zažil aj ja sám a veľmi dobre viem, aké náročné a neskutočne bolestivé to môže byť.

Ako som sa cítil?

Ako dlho to bude bolieť?

ONLINE TEST: Iba 7 otázok a budete presne vedieť, ako dlho bude trvať zotaviť sa z rozchodu.

Veľmi dobre si pamätám jeden rozchod, ktorý neskôr úplne zmenil môj pohľad na lásku a hlavne na rozchody. Dodnes si pamätám pocity, ktoré mi niekoľko dní chodili hlavou a kvôli ktorým som sa nemohol na nič iné sústrediť.

  • Bol som nahnevaný. Nedokázal som pochopiť, ako mi to mohla urobiť.
  • Bol som bezmocný a frustrovaný, pretože som s tým nevedel nič urobiť. Rozhodla sa vzťah so mnou ukončiť a nedokázal som prísť na nič, kvôli čomu by svoj názor zmenila.
  • Cítil som sa menejcenne. „Prečo sa so mnou rozišla? Niečo na mne nie je v poriadku?“ Začal som pochybovať o sebe a o tom, či vlastne som hodný toho, aby ma niekto miloval.
  • Bol som smutný a deprimovaný. Smútok je počas rozchodu normálny. Nikto ma však nepripravil na to, aký intenzívny dokáže byť. Nedokázal som na nič iné myslieť. Nedokázal som spať a vôbec mi nechutilo jesť. Spätne si uvedomujem, že tento rozchod neohrozil iba moje psychické, ale aj fyzické zdravie.

Možno sa teraz cítiš podobne. A možno sa cítiš úplne inak. Podstatné je však to, že azda každý človek po rozchode prežíva nejakú formu bolesti a ďalšie negatívne a devastujúce pocity. Táto negatívnosť má potenciál úplne rozvrátiť tvoj život a je dôležité, aby si tvoj rozchod prekonala.

Áno, viem…

Ľahšie sa to hovorí, ako reálne urobí.

Každý človek sa môže tváriť múdro a snažiť sa ti „poradiť“, aj keď jeho rady ti vôbec nemusia pomôcť. Môžu ti dokonca uškodiť.

Ja ti však naozaj chcem pomôcť a ukázať ti, že existuje cesta z utrpenia, ktoré momentálne prežívaš. Preto som sa rozhodol spísať 10 tipov, ktoré ti pomôžu zahojiť zlomené srdce.

Viem, že mne pomohli a pomohli aj mnohým ľuďom, s ktorými som sa o ne podelil. Preto verím, že pomôžu aj tebe.

1. Nestrácaj nádej

Toto je veľmi dôležitý bod na začiatok.

Je dôležité, aby si verila v to, že tvoje utrpenie raz skončí a raz budeš opäť šťastná. Je to naozaj podstatné.

Ďalšie tipy sú už konkrétnejšie, no každý jeden z nich ti pôjde lepšie, rýchlejšie a jednoduchšie, keď budeš mať nádej a vieru v lepšiu budúcnosť.

A ver mi, naozaj to bude lepšie.

Bez nádeje na lepšiu budúcnosť sa začne tvoje vnútro stále viac a viac napĺňať temnotou a ty budeš postupne upadať do stále hlbšej a hlbšej depresie.

Keď však budeš k tvojej situácii pristupovať s nádejou, skôr či neskôr sa ti podarí tvoj rozchod prekonať a opäť začať plnohodnotne a radostne žiť. A po čase budeš pripravená opäť privítať lásku vo svojom živote.

2. Vyhľadaj pomoc a podporu

S pomocou ide všetko lepšie.

Keď ti niekto pomôže, prekonávanie tvojho rozchodu bude omnoho jednoduchšie, ako keby si sa všetko pokúšala zvládnuť sama.

Na koho sa však obrátiť?

Vyskúšaj sa porozprávať so svojou rodinou a priateľmi, ktorým maximálne dôveruješ. Daj si však pozor na to, že nie každá rada je dobrá. Aj keď to budú tvoje blízke osoby myslieť dobre, môžu ti poradiť aj nesprávne.

Ak začneš mať pocit, že ti tvoja rodina a tvoji známi nepomáhajú, môžeš sa skúsiť obrátiť na odborníkov, ktorí ti vedia poradiť, ako sa vysporiadať s tvojou bolestivou situáciou.

3. Uvedom si, že všetko sa deje z nejakého dôvodu

Tvoj rozchod možno momentálne berieš ako „koniec sveta“. Úplne tomu rozumiem. Viem si predstaviť, ako sa cítiš. Koniec sveta to však určite nie je.

Áno, tvoj vzťah sa rozpadol a cítiš sa hrozne. Skončilo sa niečo, o čom si si možno už myslela, že to nikdy neskončí.

To však neznamená, že už nebudeš šťastná a že už nenájdeš lásku.

Keď sa však nad tým všetkým zamyslíš o týždeň, mesiac či rok, možno si uvedomíš, že práve tvoj rozchod ťa posunul ďalej a bol pre teba prínosný.

Všetko sa deje z nejakého dôvodu.

4. Sústreď sa na prítomnosť

Po rozchode je veľmi jednoduché upadnúť do skúmania minulosti a rozmýšľania nad tým, čo si mohla urobiť lepšie.

„Čo ak by som sa k nemu správala inak? Možno by sme ešte boli spolu…“

Ver mi, takéto myšlienky naozaj nikam nevedú. A ak niekam, tak iba k ďalšej bolesti.

Sústreď sa na prítomnosť a snaž sa nemyslieť na minulosť ani na budúcnosť. Nerozmýšľaj nad tým, či si ešte niekoho nájdeš. (A áno, nájdeš.) Mysli jednoducho na to, ako vyťažiť čo najviac z prítomného okamihu.

Ak sa ti nedarí prestať myslieť na minulosť či zaoberať sa budúcnosťou, vyskúšaj rôzne dýchacie a meditačné techniky. Mám s nimi dobré skúsenosti.

5. Snaž sa zbaviť závislosti na tvojom ex-partnerovi

Mnoho ľudí počas vzťahu stratí svoje vlastné JA. Zžijú sa s partnerom a jednoducho nedokážu žiť bez neho.

Zastávam názor, že práve znovuobjavenie tvojho vlastného JA hrá pri zotavovaní sa po rozchode naozaj kľúčovú rolu.

Musíš sa naučiť žiť sama a musíš prestať byť závislá na iných ľuďoch. Viem, môže to byť náročné, ale ver mi… Je to pre teba najlepšie.

6. Pokús sa zbaviť pocitov hnevu a nenávisti

Je možné, že po rozchode si plná hnevu a nenávisti. Nenávidíš tvojho ex-partnera a chceš sa mu pomstiť. To však naozaj nikam nevedie.

Takéto pocity sú relatívne časté, no neprinesú ti nič dobré. Keď sa to pokúsiš tvojmu ex-priateľovi nejakým spôsobom vrátiť, nebudeš sa hýbať vpred. Pôjdeš o krok vzad a pre tvoje zotavenie sa to nebude vôbec prínosné.

Ak sa ti nedarí zbaviť sa týchto pocitov, opäť by som ti odporučil meditáciu. Tá dokáže naozaj veľmi pomôcť.

7. Nestrácaj vieru, že láska naozaj existuje

Láska je úžasný dar, ktorý robí naše životy nekonečne veľa krát lepšími.

Áno, ako som už povedal, niekedy láska aj bojí, no rozhodne to stojí za to.

Možno si teraz myslíš, že skutočná láska neexistuje…

S tvojim ex-partnerom ste sa navzájom milovali, no nevydržalo to a váš vzťah skončil. To však vôbec neznamená, že láska nie je skutočná.

Láska je skutočná a krásna. Tebe už stačí iba nájsť toho pravého človeka, s ktorým ti to naozaj vydrží. Možno to bude trvať krátko a možno dlho, no raz sa ti to podarí. Som si tým istý.

8. Neprestávaj milovať samú seba

Existuje jedna forma lásky, ktorú môžeš mať vždy a ktorá nezávisí na nikom inom. Tou je láska k samej sebe. Práve túto formu lásky by si nikdy nemala stratiť, bez ohľadu na to, čo sa v tvojom živote deje.

Keď budeš milovať samú seba, budú ťa milovať aj iní ľudia.

9. Nezačni si myslieť, že ťa už nikto nebude milovať

Možno si myslíš, že keď vám to s ex-partnerom nevydržalo, už ťa nikto nebude milovať. Áno, je pravda, že nie všetci ľudia ti budú schopní poskytnúť lásku, ktorú si zaslúžiš. To však ešte neznamená, že neexistuje nikto, kto ťa bude milovať.

Je dôležité, aby si nestrácala svoje sebavedomie a sebadôveru. Pracuj na sebe a snaž sa stať čo najlepšou možnou osobnosťou. Skôr či neskôr nájdeš človeka, ktorý si zaslúži tvoju lásku a ktorý ťa bude naozaj milovať.

10. Ver v to, že to všetko raz pominie

Tvoje utrpenie a bolesti, ktoré teraz prežívaš, raz pominú.

Áno, bude to trvať nejaký čas a budeš na tom musieť aktívne pracovať, no raz sa všetkých nepríjemných pocitov naozaj zbavíš a budeš pripravená posunúť sa ďalej a opäť začať žiť naplno.

Ty to dokážeš!

Nemusí to bolieť tak dlho…

V mojom prémiovom programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…

Nemusí to bolieť tak dlho…

V programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…