Pocity samoty po rozchode sú úplne normálne. Niektorí z nás ich znášajú celkom bez problémov, no pre väčšinu ľudí sú veľmi nepríjemné.

Aj ja som po bolestivých rozchodoch trpel kvôli tomu, že som bol sám. Nevedel som, ako sa s týmto pocitom vysporiadať. Bol som zvyknutý na neustálu prítomnosť mojej ex-partnerky, no tá už nebola v mojom živote.

Ako som sa mal s týmto vysporiadať a posunúť sa ďalej?

Túto otázku som sa pýtal sám seba. Teraz sa ma ju pýta množstvo klientov, ktorým pomáham prekonať ich rozchody. Pokúsim sa preto aj vám poradiť, ako sa vysporiadať so samotou po rozchode.

Ako dlho to bude bolieť?

ONLINE TEST: Iba 7 otázok a budete presne vedieť, ako dlho bude trvať zotaviť sa z rozchodu.

Rozdiel medzi samotou a osamelosťou

Je dôležité, aby ste pochopili, že samota nie je to isté ako osamelosť. Môžete totiž byť sami aj bez toho, aby ste sa cítili osamelo. A nie len to…

Naučiť sa byť osamote je pre prekonanie vášho rozchodu kriticky dôležité.

To však ešte neznamená, že by ste stále mali byť osamelí.

Osamelosť je stav, pri ktorom nám niečo chýba. Chceli by sme byť s niekým, no ten človek už s nami nie je. Preto pociťujeme psychickú bolesť.

Avšak, samota je iba veľmi jednoduchý stav, pri ktorom s nikým nie sme. Nijako nesúvisí s našimi emóciami a nemal by nás psychicky ovplyvňovať.

Je teda možné, aby ste boli sami, no zároveň sa necítili osamelo. A rovnako je možný aj opak. Je možné, aby ste boli v miestnosti plnej ľudí (teda rozhodne nie sami) a pritom sa cítili osamelo.

Samota a osamelosť idú často rukou v ruke, no taktiež spolu nemusia vôbec súvisieť. Vašim cieľom by malo byť dosiahnuť stav, v ktorom si budete schopní vychutnať samotu bez toho, aby ste sa cítili osamelo.

Keď sa vám to podarí, budete na tom omnoho lepšie. Keď sa vám totiž podarí užiť si samotu, budete si schopní užiť naozaj čokoľvek.

Ako samota pomáha pri prekonávaní rozchodu

Je jeden nesmierne dôležitý dôvod, kvôli ktorému je pre vás samota veľmi dôležitá.

Počas prekonávania vášho rozchodu by ste totiž mali znovuobjaviť vaše stratené „JA“. Mali by ste prísť na to, kým vlastne ste a čo v živote chcete dosiahnuť.

Aby ste to mohli dokázať, musíte sa zbaviť akéhokoľvek strachu, ktorý vás obmedzuje. Takýmto strachom môže byť práve aj strach zo samoty, ktorý vás možno práve teraz trápi.

Na to, aby ste mohli objaviť vaše skutočné „JA“ a zistiť, čo vlastne v živote chcete dosiahnuť, nepotrebujete nikoho iného. Práve naopak. Musíte byť sami. Iba tak sa budete môcť ponoriť do vášho vlastného vnútra natoľko, aby sa vám to podarilo.

Keď sa zbavíte všetkých vonkajších vplyvov, jediné, čo vo vás ostane, bude vaše skutočné „JA“. A budete opäť o krok bližšie k úplnému uzdraveniu.

Ako sa naučiť byť osamote

Pokiaľ je pre vás samota nepríjemná, možno to budete mať trochu náročnejšie. Aj vám sa však môže podariť naučiť sa s ňou žiť a dokonca si ju vychutnať.

Vyskúšajte si toto jednoduché cvičenie. Nájdite si tiché miesto a zavrite za sebou dvere. Vypnite telefón a počítač. Jednoducho zabezpečte, aby ste boli naozaj sami a aby sa s vami na určitú dobu nikto nemohol skontaktovať.

Znie to nepríjemne, ale verte mi… Zvládnete to!

Sadni si, zavrite oči a sústreďte sa iba na seba. Sústreďte sa na vaše výdychy a nádychy. Zamerajte sa na váš dych a na to, ako vami prúdi vzduch.

Vašim cieľom by malo byť zvládnuť iba dýchať a nemyslieť na nič iné. Vôbec na nič. Nemalo by vás rušiť žiadne nepríjemné myšlienky.

Zo začiatku vám to nepôjde a bude to náročné. Vyskúšajte najprv dosiahnuť 5 nádychov a výdychov bez rozptyľujúcich myšlienok. Potom 10 nádychov a výdychov. Keď sa vám podarí takéto cvičenie vykonávať 10 minút denne, budete na veľmi dobrej ceste.

Postupne sa naučíte naplno si vychutnávať vašich 10 minút úplného pokoja, kedy vás nerozptyľujú žiadne myšlienky ani žiadni iní ľudia.

Nebojte sa samoty!

Základom však je to, aby ste naozaj pochopili, že samota nie je to isté ako osamelosť. Prestaňte sa báť samoty a začnite ju využívať vo svoj prospech, aby ste čo najskôr raz a navždy prekonali váš rozchod a mohli sa konečne posunúť ďalej.

Nemusí to bolieť tak dlho…

V mojom prémiovom programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…

Nemusí to bolieť tak dlho…

V programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…