Myslím, že budete súhlasiť, ak vám poviem, že v živote takmer každého z nás nastane aspoň raz situácia, kedy musí vykonať jeden z najťažších krokov – rozísť sa s partnerom.

Strata lásky, rozchod alebo rozvod naozaj zničujúca udalosť, ktorá dokáže ovplyvniť každý aspekt ľudského života. Či už po stránke psychickej alebo fyzickej.

Rozchod je však vždy bolestivý pre obidve strany. Prvotný krok jedného z partnerov, ktorý chce zo vzťahu odísť, je však o to komplikovanejší a nepríjemnejší.

Ako sa rozísť? Ako viem, že náš vzťah už nemá budúcnosť?

Tak znejú otázky, ktoré sa ma pýtalo mnoho ľudí a na ktoré som sa pýtal aj ja sám seba.

Ako prvé musíte naozaj zistiť, či má váš spoločný vzťah nejakú perspektívu. Vzťahy vznikajú a zanikajú. Verte mi, naozaj nestojí za to byť vo vzťahu, ktorý vás nenapĺňa. Existuje mnoho dôvodov, prečo môže vzťah ochladnúť a zaniknúť.

Ako dlho to bude bolieť?

ONLINE TEST: Iba 7 otázok a budete presne vedieť, ako dlho bude trvať zotaviť sa z rozchodu.

Niekedy jednému z partnerov chvíľu trvá, pokiaľ v sebe nájde silu ukončiť vzťah. Možno sa už dlhší čas snažil dať vzťah do poriadku, ale po určitej dobe sa jednoducho vzdal. Aj napriek tomu zotrváva vo vzťahu, pretože sa bojí urobiť nevyhnutné…

7 otázok, ktoré si musíte položiť, ak zvažujete rozchod:

 • Máte s partnerom dobrú komunikáciu a viete sa otvorene porozprávať?
 • Cítite sa vo vašom vzťahu v bezpečí?
 • Napĺňa váš vzťah vaše vnútorné potreby?
 • Umožňuje vám vzťah vyvíjať sa a napredovať tak, ako si vy sami želáte?
 • Dokážete spoločne riešiť konflikty?
 • Máte spoločné ciele a darí sa vám ich plniť?
 • Akceptuje vás partner takého, akým ste?

Ak ste na väčšinu otázok odpovedali negatívne, je čas pohnúť sa ďalej. Vo vašom spoločnom vzťahu sú očividne obrovské trhliny, ktoré sa časom budú len zhoršovať a vy budete zbytočne trpieť.

Ak ste sa rozhodli, že sa s partnerom rozídete, trápi vás jeden problém. Chcete sa rozísť… Neviete však, ako na to, a nechcete zraniť jeho/jej city.

Musím vás varovať. Bezbolestná cesta ukončenia vzťahu jednoducho neexistuje. Rozchod partnerovi určite ublíži a takmer zaručene ublíži aj vám.

To je prvá a zásadná vec, ktorú si musíte uvedomiť. Rozchod s partnerom jednoducho bude bolieť. Aj keď sa nevyhnete bolesti, môžete sa vyhnúť častým chybám, ktoré robia rozchod ešte nepríjemnejšou skúsenosťou.

Ponúkam vám 6 overených rád, ktoré môžu aspoň trochu zmierniť bolesť a uľahčiť vám rozchod.

1. Uistite sa vo vašom rozhodnutí

Možno rozmýšľate nad rozchodom už dlhší čas. Môže to byť naozaj ťažké a frustrujúce, nevedieť sa rozhodnúť, aký krok vykonať, najmä ak ste si s partnerom veľmi blízki.

Ak ste už zistili, že váš vzťah nemá budúcnosť, nenapĺňa vás, nemáte spoločné životné ciele, alebo neviete vyriešiť vzájomné konflikty, prvoradé je byť vo svojom presvedčení o rozchode absolútne utvrdený.

Nie je nič horšie, ako keď pred rozchodom váhate. Musíte si byť istí, že práve toto je krok, ktorý musíte vykonať.

Ak sa stále neviete rozhodnúť, existuje jednoduché riešenie. Napíšte si na papier všetky dôvody a problémy, kvôli ktorým sa rozísť, a všetky dôvody, kvôli ktorým zostať vo vzťahu. Následne si celý zoznam prejdite, zamyslite sa a zistite, či ste urobili naozaj všetko, aby ste problémy vo vzťahu odstránili.

Ak ste rozhodnutí, že naozaj chcete váš vzťah ukončiť, môžeme pokračovať v ďalšom kroku.

2. Pred rozchodom si udržujte pár dní odstup

Základná rada, ktorá vám môže uľahčiť rozchod s partnerom je, aby ste niekoľko dní pred samotným rozchodom udržiavali odstup. Má to viacero výhod.

Pár dní odstupu vám poskytne dostatok času na rozviazanie určitej emočnej závislosti, čo budete v nasledujúcich krokoch naozaj potrebovať.

Váš odstup navyše partnerovi naznačí, že niečo nie je v poriadku. V ideálnom prípade partner vycíti, že v nasledujúcich dňoch sa niečo stane a emočne sa na to pripraví.

Rozviažte kontakt aspoň týždeň pred plánovaným rozchodom. Povedzte, že máte veľa práce, ste zaneprázdnení a jednoducho nemáte čas.

3. Rozchod robte vždy osobne

Pravidlo, ktoré je pre rozchod kľúčové. Rozchod musíte jednoducho vždy vykonať osobne. Nikdy na to nepoužívajte telefón, SMS alebo e-mail.

Mnoho ľudí láka predstava, že na rozchod s partnerom použijú menej osobné formy komunikácie. Verte mi, takýto spôsob rozchodu je pre vášho partnera extrémne bolestivý. Akoby ste ho okrem bolestivého rozchodu navyše aj zradili.

Nikdy sa preto neskúšajte rozísť takouto cestou. Buďte féroví, váš partner si to zaslúži.

4. Váš vzťah sa skončil a vy sa podľa toho musíte správať

Nikdy nedovoľte, aby ste vzbudili podozrenie, že ste svojím rozhodnutím o konci vzťahu neistý.

Urobili ste dôležité rozhodnutie a za žiadnu cenu ho nesmiete meniť. Nenechajte partnera vo falošnej nádeji, že váš vzťah má ešte šancu. Nikdy nepoužívajte frázy ako:

 • Môžeme zostať priateľmi.
 • Možno by sme sa mohli niekedy stretnúť.
 • Daj mi čas, aby som si to premyslel.
 • Stále k tebe niečo cítim.

Môže to síce znieť kruto, ale je to jediný spôsob, ako môže váš partner akceptovať realitu a koniec vášho vzťahu. Len tak budete môcť obaja začať s prekonávaním rozchodu a uzdravovaním.

Buďte rozhodní a uľahčite tak situáciu sebe aj svojmu bývalému partnerovi. Pamätajte však, že bezbolestný rozchod neexistuje.

5. Buďte pripravený argumentovať a odpovedať

Tento krok je naozaj ťažký a mnoho ľudí s ním má problém.

Základom je, aby ste vedeli, čo a kedy povedať, a boli dopredu pripravení odpovedať na prípadné otázky. Nenechajte sa prekvapiť…

Rozchod je stresujúci a každý naň reaguje iným spôsobom. Inak na rozchod reagujú ženy, inak muži. Musíte vedieť, ako správne zareagovať, aby rozchod neprerástol do nepríjemného konfliktu.

Ponúkam vám zopár rád, ako sa zachovať pri rozchode:

 • Nikdy nebuďte chladní a bezcitní.
 • Majte trpezlivosť a buďte empatickí, bez ohľadu na to ako váš partner zareaguje.
 • Vždy sa vyhnite intímnemu kontaktu s partnerom.
 • Buďte sebavedomí. Na partnera musíte práve teraz pôsobiť silným a presvedčivým dojmom.
 • Pripravte sa na prípadné otázky o problémoch vo vašom vzťahu.
 • Ospravedlňte sa, že váš vzťah nevyšiel tak, ako ste chceli.

6. Pomôžte bývalému partnerovi obmedziť kontakt

Je dosť možné, že po rozchode vás bude chcieť bývalý partner neustále kontaktovať, aby sa vám priblížil. Možno neodolá pokušeniu a bude chcieť váš vzťah obnoviť.

S týmto problémom mu môžete pomôcť tak, že budete dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, ktorými zamedzíte vzájomnému kontaktu.

Nechodievajte na miesta, kde ste sa častokrát stretávali. Bývalého partnera nikdy nekontaktujte a ak vám napíše e-mail alebo SMS, najlepšie je neodpovedať, prípadne odpovedať len veľmi stručne. Telefonátom by ste sa mali úplne vyhýbať.

Dodržiavaním pravidla zamedzenia kontaktu pomôžete bývalému partnerovi pochopiť fakt, že váš vzťah sa skončil.

Nemusí to bolieť tak dlho…

V mojom prémiovom programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…

Nemusí to bolieť tak dlho…

V programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…