Všetci vieme, že vzťahy medzi mužmi a ženami sú nesmierne komplikované. Pravda je taká, že veľká časť vzťahov sa nakoniec skončí rozchodom partnerov a častokrát je to práve muž, ktorý zo vzťahu vycúva.

Ale mal by som vás upozorniť, že napriek tomu, že sú nasledujúce riadky pravdivé, nie vždy je za rozpadom vzťahu žena. Niekedy je to práve muž, ktorý nejakým spôsobom zapríčiní to, že sa s ním partnerka chce rozísť.

Navyše, takmer nikdy nemôže za rozpad vzťahu iba jeden z dvojice, aj keď, samozrejme, existujú výnimky.

Vzťahy jednoducho vznikajú a zanikajú, láska prichádza a odchádza. Viem, že to môže znieť naozaj kruto, ale rozpad vzťahu dokazuje len nesúlad dvojice, s ktorým už nie je možné nič urobiť.

Ako dlho to bude bolieť?

ONLINE TEST: Iba 7 otázok a budete presne vedieť, ako dlho bude trvať zotaviť sa z rozchodu.

Tu je 5 najčastejších dôvodov, prečo muži nevydržia vo vzťahu:

Dôvod číslo 1: Obavy z budúcnosti

Aby som vám čo najvernejšie vysvetlil tento dôvod, uvediem vám konkrétny príklad, ktorý sa týka mňa.

Keď som bol vo vzťahu s bývalou partnerkou, častokrát som musel znášať obdobia, kedy mala zlú náladu. Častokrát bola nervózna a vystrájala aj kvôli úplným maličkostiam. Napriek tomu, že som ju úprimne miloval, som sa musel začať zamýšľať nad budúcnosťou takéhoto vzťahu.

Jednoducho povedané, keď muž vidí, že partnerka má častokrát zlú náladu, neustále frfle a rozčuľuje sa kvôli drobnostiam, muža to veľmi zneistí. V jeho hlave sa začnú vynárať obavy z budúcnosti a spoločného života s takouto partnerkou.

Možno si teraz pomyslíte, že vám nič také nehrozí. Viem, aj ja som si to vždy myslel. Opak je pravdou, pretože raz príde moment, kedy sa budete musieť samého seba spýtať tieto otázky:

Má tento vzťah budúcnosť? Má cenu udržiavať tento vzťah? Je ona tá pravá, s ktorou chcem stráviť zvyšok života?

Na odpoveď musíte samozrejme vždy prísť sám. Nerobte však unáhlené závery a vždy najskôr skúste cestu komunikácie, prípadne kompromisu.

Dôvod číslo 2: Strata atraktivity

Jeden z dôvodov, ktorý je priam klišé.

Ale verte mi, že práve tento dôvod je aj jedným z najčastejších, kvôli ktorým muž vo vzťahu s partnerkou nevydrží.

Veľa žien (a možno aj iných mužov) si myslí, že takéto správanie muža vo vzťahu nie je v poriadku. Myslia si, že muž, ktorý opustí milovanú ženu kvôli slabej atraktivite, jednoducho nie je dobrý muž.

Pozor… Hovorím totiž iba o vzťahu, ktorý je úplne v poriadku. O vzťahu, v ktorom sa obaja partneri navzájom ľúbia a jediným problémom je to, že muž už nepovažuje svoju partnerku za atraktívnu. Ak existujú aj iné problémy, rozchod môže byť spôsobený aj nimi.

Možno si myslíte, že vyriešenie tohto problému je zo strany muža jednoduché. Tak ako muž stratil náklonnosť k partnerke, tak isto ju môže znova získať. Stačí sa iba snažiť…

Lenže, chybne si myslíte, že atraktivita sa týka iba vzhľadu a sexuálneho života. Skutočnosť je taká, že muž potrebuje viac ako len sexuálnu atraktivitu partnerky. Hneď vám vysvetlím, ako to myslím.

Muž vo vzťahu, samozrejme, potrebuje cítiť určitú sexuálnu a fyzickú príťažlivosť svojej partnerky. Ale to zďaleka nie je to hlavné. Muž potrebuje cítiť isté spojenie, prepojenie s partnerkou na omnoho hlbšej úrovni.

Práve, keď muž prestane cítiť toto hlboké spojenie s partnerkou, začínajú skutočné problémy. Muž začne zabúdať, prečo vlastne so svojou partnerkou je. Vzťah sa začne premieňať na stereotyp, ktorý muž vníma už len ako určitú povinnosť k partnerke.

Už som spomínal jeden z mojich bývalých vzťahov, ktorý nedopadol vôbec dobre. Ocitol som sa v podstate na mŕtvom bode, keď som stratil to najcennejšie…  Stratil som puto k partnerke. Vedel som, že je zle, a musel som vzťah ukončiť.

Dám vám jednu radu na nezaplatenie. Najprv musíte ale pochopiť, aký je hlavný rozdiel medzi mužmi a ženami. Ak sa vyskytnú vo vzťahu problémy, žena chce obnoviť vzájomné vzťahy komunikáciou a spoločnou prácou na vzťahu.

No muži chcú niečo úplne iné…

Aby sa obnovili partnerské city, je potrebné robiť veci spolu. A tým nemyslím iba sexuálny aspekt vzťahu. Myslím tým všetky koníčky a záľuby muža. Jednoducho všetko, čo muž rád vykonáva. Práve to vás totiž spája.

Dôvod číslo 3: Strach z bolesti

Určite so mnou budete súhlasiť, keď poviem, že takmer každý človek má strach z prežívania bolesti. Či už tej fyzickej alebo emocionálnej.

Je to priam zakódované v ľudskej povahe Jednoducho sa snažíme bolesti za každú cenu vyhýbať. A práve táto vlastnosť nás ženie vpred pri každej činnosti, ktorú robíme.

Aj vzťahy sú samozrejme ovplyvnené týmto vbudovaným strachom z bolesti. Muž má vo vzťahu na zotrvanie naozaj veľmi malú šancu, ak sa cíti byť ohrozený určitým typom bolesti.

Bolesťou v tomto prípade nemyslím fyzickú bolesť, pretože násilie vo vzťahu je úplne iným problémom. Hovorím práve o emočnej bolesti, zlej nálade a hádkach.

Nanešťastie, po určitom čase sa emočná bolesť začne premieňať na vnútorný boj.

Oplatí sa mi bojovať za záchranu vzťahu a investovať doň energiu? Alebo radšej vzťah ukončím a posuniem sa ďalej?“

Verte či nie, takáto otázka sa vynára v hlave mnohým mužom. Je totiž úplne logické, že žiadny muž nechce byť vo vzťahu, v ktorom to proste nefunguje.

Našťastie, tomuto problému sa dá pomerne jednoducho vyhnúť. Základom je vždy zdravá a hlavne obojstranná komunikácia, ktorá vám umožní včas spoznať problémy vo vzťahu. Následne budete môcť spoločne pracovať na ich riešení.

Dôvod číslo 4: Prílišná naviazanosť

Tento dôvod je taktiež jedným z najčastejších príčin rozpadu vzťahu. Hoci sa týka v rovnakej miere ako žien, tak aj mužov, práve ženy majú sklony k takémuto správaniu.

Najhoršie je, ak považujete vzťah za všetko čo máte. Ak si myslíte, že práve vzťah je celý zmysel vášho života, mali by ste sa zamyslieť.

V živote existujú totiž okrem vzťahov aj iné, rovnako dôležité veci. Práca, priatelia, koníčky, zábava… Zanedbávanie týchto podstatných súčastí života vám do vzťahu neprinesie nič dobré. Naopak, prináša to so sebou mnoho negatívneho.

Ženy sa kvôli láske zvyknú naviazať na muža a stratia vlastné zdroje šťastia. Jediným zdrojom ich šťastia sa stane muž. A práve muži si dávajú na takéto správanie pozor a prílišná naviazanosť partnerky často krát spôsobuje rozpad vzťahu.

Áno, práve naviazanosť na partnera a následné zanedbávanie všetkého ostatného je jedným z najväčších ničiteľov vzťahov. Po rozpadne takéhoto vzťahu sa zrazu cítite, ako keby ste stratili zmysel života.

Priatelia, ktorých ste mali naozaj veľa, zmizli, pretože ste ich dlhý čas zanedbávali. Mali ste kopec záľub, ale ani jedna vám zrazu neprináša potešenie. A to je skutočne zlé, pretože ste vo vzťahu stratili svoje vlastné „ja“.

Dôvod číslo 5: Snaha o zmenenie partnera

Viem presne, čo si myslíte. Človek má svoje zaužívané správanie, ktoré je takmer nemožné zmeniť.

Na čo ste však asi zabudli, je to, že muž musí mať svoje vlastné dôvody, aby sa zmenil. A najmä musí týmto dôvodom chápať.

Ak sa žena pokúša za každú cenu muža zmeniť, takmer vždy to nakoniec skončí rozpadom vzťahu. To isté platí, ak sa muž za každú cenu sám pokúša kvôli svojej partnerke zmeniť.

Možno mi neveríte, ale je to tak. Takéto vzťahy jednoducho z dlhodobého hľadiska nefungujú a nemajú perspektívu do budúcnosti.

Samozrejme, zmena partnera je vo vzťahu možná. Treba k nej však pristupovať veľmi opatrne a riadiť sa 3 základnými pravidlami:

  • Muž musí chápať, ako jeho správanie pôsobí na partnerku.
  • Muž musí mať motiváciu, ktorú chce on sám, nie iba takú, ktorú chce partnerka.
  • Muž musí u partnerky vidieť pozitívny prístup a spoluprácu.

Moja osobná skúsenosť

Ako som už spomínal, môj predchádzajúci vzťah som bol nútený ukončiť. Vo vzťahu som už nebol šťastný a nechcel som čakať, kým to bude ešte horšie.

Po období smútku a bolesti zo strany partnerky som sa však začal zamýšľať nad dôvodom rozpadu tohto vzťahu.

Dospel som k záveru, že to boli práve obavy z budúcnosti s touto partnerkou a strach z bolesti, ktoré nakoniec vyústili do rozpadu nášho vzťahu.

Napriek tomu som neskutočne šťastný, že som taký neperspektívny vzťah ukončil. Práve to mi umožnilo spoznať inú ženu. Ženu, ktorá je teraz mojou manželkou a s ktorou mám 2 krásne deti.

Čo si myslíte o týchto 5 dôvodoch, prečo muži opúšťajú svoje partnerky? Súhlasíte s nimi?

Nemusí to bolieť tak dlho…

V mojom prémiovom programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…

Nemusí to bolieť tak dlho…

V programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…