Nie je ľahké sa rozísť s osobou, ktorú milujete, alebo ste milovali. Prežili ste spolu pekné chvíle, i keď niekedy bolo aj horšie. Žiadny vzťah sa nezaobíde bez problémov, ktoré sú však v drvivej väčšine riešiteľné.

Niekedy však jednoducho tušíte, že váš vzťah sa chýli ku koncu a vy sa musíte rozhodnúť, ako sa k tomuto problému postaviť.

Poradiť vám môžem z vlastných skúseností. Mal som niekoľko vzťahov, ktoré nedopadli podľa mojich predstáv. Jeden z týchto rozchodov však bol jednoznačne najhorší.

Keď som sa prvýkrát rozišiel s partnerkou, bol som naozaj zdrvený. A práve kvôli tomu som urobil niekoľko vážnych chýb, ktoré významne ovplyvnili môj ďalší život.

Ako dlho to bude bolieť?

ONLINE TEST: Iba 7 otázok a budete presne vedieť, ako dlho bude trvať zotaviť sa z rozchodu.

Keby som sa spomínaným chybám vyhol, všetko by bolo ľahšie. Aj tak som však rád, že som tým prešiel. Skúsenosti, ktoré som vďaka tomuto rozchodu získal, sú teraz na nezaplatenie.

Dovoľte mi vysvetliť vám prečo.

Z vašich chýb sa učíte

Po určitom čase od môjho spomínaného prvého rozchodu s priateľkou som sa naučil, že chyby nerobíme bezdôvodne.

Každý človek robí chyby a má to svoj význam. Nikto z nás sa nenarodil skúsený. Chyby nám pomáhajú učiť sa a vyvíjať sa. V ideálnom prípade tak, aby sme ich v budúcnosti znova neopakovali.

Ak vám môžem poradiť, je lepšie sa učiť na chybách druhých ako na tých vlastných. Niektorým chybám sa nikdy nevyhnete, no mnohých z nich sa môžete veľmi jednoducho vyvarovať. Musíte o nich iba vedieť a poučiť sa z nich ešte pred tým, ako ich sami urobíte.

Čítajte ďalej a dozviete sa, ktorým 5 chybám by ste sa pri rozchode s partnerom mali jednoznačne vyhnúť.

Chyba číslo 1: Chcete svojho partnera späť

Toto je asi najčastejšie sa vyskytujúca chyba, ktorej sa nevyhne po rozchode nikto z nás. Je úplne normálne, že istý čas po rozchode budete túžiť po vašom bývalom partnerovi.

Práve smútok a bolesť vás bude nútiť, aby ste chceli svojho bývalého partnera späť. Je to však chyba, ktorá vás len spomaľuje v uzdravení sa z rozchodu.

Nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky“

– Herakleitos

Základom je akceptovať rozchod. S partnerom ste sa rozišli pravdepodobne preto, že niečo vo vzťahu nefungovalo. A verte mi, ak niečo vo vzťahu nefunguje, nemá zmysel sa vracať späť.

Chyba číslo 2: Nepoučenie sa z vlastných chýb

Hoci táto chyba sa nezvykne vyskytovať často, aj napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorí sa nepoučia zo svojich chýb.

Rozchod musíte využiť na lepšie spoznanie samého seba. Nadobudnuté skúsenosti môžete využiť pri hľadaní partnera a v ďalšom vzťahu.

Nemá totiž zmysel robiť vo vzťahoch dokola stále tie isté chyby, respektíve hľadať si partnera, ktorý sa k vám povahou vôbec nehodí.

Preto využite rozpad vášho vzťahu na zlepšenie samého seba a uvidíte, že váš ďalší vzťah bude omnoho kvalitnejší.

Chyba číslo 3: Budeme len kamaráti

Jednoducho nie. Nie je možné, aby ste zostali po rozpade vzťahu len kamarátmi.

Váš ex-partner by možno vedel byť s vami v kamarátskom vzťahu. Avšak, ak jedna strana stále prechováva city, niečo také nebude možné. Zbytočne by ste sa trápili a bránili by ste sa uzdraveniu.

Ak chcete o tejto téme vedieť viac, prečítajte si TENTO článok.

Chyba číslo 4: Zo vzťahu do vzťahu

Tu môžem hovoriť z vlastnej skúsenosti. Viackrát, keď som sa rozišiel s partnerkou som na zahnanie smútku začal okamžite nový vzťah. Chyba… A viete prečo?

Pretože som sa pokúšal o niečo nemožné…

Smútok zo straty vzťahu som vyliečil novým vzťahom. Nemyslel som však na jednu podstatnú vec.

Nikdy som si neprežil bolesť a smútok, ktorú rozchod prináša. A čo je horšie, nikdy som sa nepoučil z chýb, ktoré som v minulom vzťahu urobil.

Takýto postup proste nefunguje. Nemôžete mať plnohodnotný vzťah, pokiaľ sa nepoučíte z chýb, kvôli ktorým vám nevyšiel ten predchádzajúci.

Chyba číslo 5: Zaseknutie sa

Aby ste mohli pochopiť tejto chybe, musíte vedieť niečo o smútku.

Smútok má vo všeobecnosti 5 fáz, ktoré nasledujú po sebe v rôznych časových intervaloch. Hoci sa tieto fázy väčšinou vzťahujú na veľmi silné negatívne skúsenosti, ako napríklad smrť blízkeho alebo strata práce, dajú sa aplikovať aj na vzťahy.

  • Popieranie – Nemôžete veriť, že práve vy ste sa s partnerom rozišli.
  • Hnev – Prirodzená reakcia na bezmocnosť, v ktorej sa nachádzate, je hnev.
  • Obviňovanie/vyjednávanie – Svojho bývalého partnera obviňujete z rozchodu alebo sa snažíte vyjednávať a vrátiť sa späť.
  • Depresia – Uvedomíte si, že hnev, obviňovanie a vyjednávanie vám nepomôžu. Doľahne na vás smútok.
  • Zmierenie – Prijatie rozchodu s partnerom a zmierenie sa s ním.

Podľa mňa po zmierení nasleduje ešte jedna fáza. Tou je posunutie sa ďalej.

Veľa ľudí sa akoby zasekne vo fázy zmierenia. Hoci akceptujú, že ich vzťah sa skončil, nedokážu sa pohnúť ďalej. Je veľa dôvodov, prečo sa niektorí ľudia nedokážu z tejto fázy dostať.

Jedným z najčastejších je myslenie si, že ich bývalý partner je nenahraditeľný. Považujú ho za perfektného partnera, akého už nikdy nenájdu.

Pre niektorých ľudí je veľmi ťažké prijať fakt, že na svete existuje toľko možných potenciálnych partnerov, možno omnoho lepších ako ich ex-partner.

Nikdy nezostaňte v tejto fáze. Prišli by ste totiž o veľmi veľa. Prišli by ste o možnosť nájsť plnohodnotný vzťah a človeka, ktorý vám je skutočne súdený.

Na záver

Ja sám som urobil počas svojho života všetky zo spomínaných chýb. Nanešťastie, vtedy som ešte nevedel, že vlastne nejaké chyby robím. Poznanie prišlo až časom.

Pamätajte, že rozchod s partnerom musíte využiť vo svoj prospech. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú skúsenosť, patrí k životu. Bolesť, ktorú prežijete, vám nakoniec môže pomôcť.

Radšej sa poučte z mojich chýb, akoby ste ich mali po skončení vzťahu zažiť na vlastnej koži. Dúfam, že sa vám to úspešne podarí.

Nemusí to bolieť tak dlho…

V mojom prémiovom programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…

Nemusí to bolieť tak dlho…

V programe „Vzťahový Detox“ spoznáte overený spôsob, ako navždy zabudnúť na EX a dostať sa cez Váš rozchod až o 72% rýchlejšie…